Panasonic zaprezentował technologię rozpoznawania twarzy wykorzystującą głębokie uczenie maszynowe

Podczas konferencji IFSEC 2018 miał miejsce europejski debiut opracowanej przez Panasonic technologii rozpoznawania twarzy opartej na algorytmach uczenia głębokiego.

Udoskonalona platforma korzysta z algorytmu „głębokiego uczenia maszynowego", który po niezależnych badaniach przeprowadzonych przez Amerykański Instytut Norm i Technologii NIST został uznany za najdokładniejszy w branży. Technologia Panasonic Face Server jest w stanie zidentyfikować twarze trudne do rozpoznania przez konwencjonalne rozwiązania tego typu. Pozwala rozpoznać osobę, nawet jeśli jej twarz jest ustawiona do kamery pod kątem 45 stopni w prawo lub w lewo i 30 stopni w górę lub w dół, a także gdy jest częściowo zakryta przez okulary przeciwsłoneczne czy maskę.

W połączeniu z kamerami z serii Panasonic iPro Extreme technologia Face Server korzysta z trybu iA (inteligentnej automatyki) i funkcji „best shot feature”. To oznacza, że kamera automatycznie dostosowuje się do danej sceny i optymalizuje parametry tak, by uzyskać jak najlepsze obrazy. Funkcja iA umożliwia przeprowadzenie analizy obrazu w kamerze zamiast na serwerze. W rezultacie wysyłane są tylko najlepsze ujęcia, co zmniejsza obciążenie serwera i sieci, a tym samym całkowity koszt utrzymania systemu.

Opracowana wspólnie z Narodowym Uniwersytetem Singapuru (NUS) technologia jest w stanie przetwarzać w czasie rzeczywistym dane z maksymalnie 20 zdalnych kamer jednocześnie na jednym serwerze. Może przy tym błyskawicznie wyszukiwać dane z bazy obejmującej do 30 000 twarzy.

- Face Server wyznacza nową jakość w zakresie skuteczności rozpoznawania twarzy. Nie tylko osiąga ponad 90-procentową dokładność w przypadku twarzy częściowo zakrytych przez okulary przeciwsłoneczne lub maski, ale także rozpoznaje twarze ze starych fotografii, nawet sprzed 10 lat – mówi Gerard Figols, Category Manager w Panasonic Security.

Platforma jest już wykorzystywana na lotnisku Haneda w Tokio, gdzie po trzech latach testowania zastąpiła skanowanie odcisków palców przy kontroli paszportowej.

Więcej informacji na temat systemów zabezpieczeń Panasonic można znaleźć na stronie https://business.panasonic.pl/systemy-zabezpieczen/.