Ziemia widziana z daleka
Firma Panasonic Business tworzy projekcję laserową do głównego elementu wystawy w niemieckim centrum wystawowym Oberhausen Gasometer
Gazometr w Oberhausen w Zagłębiu Ruhry to znany punkt orientacyjny i wymowny symbol przemysłowego dziedzictwa Niemiec. Obiekt ten powstał w latach 20. XX wieku i jest najwyższym zbiornikiem gazu w Europie. Aktualnie służy jako przestrzeń wystawowa o powierzchni 7000 metrów kwadratowych. W jego przestronnym wnętrzu przez cały rok odbywają się różne imprezy, w tym koncerty i występy teatralne.
Najnowsza wystawa muzealna „Wunder der natur” (Cud natury) pokazuje różnorodność życia na Ziemi za pośrednictwem najlepszych zdjęć natury i dzikich zwierząt z całego świata. Odniosła tak ogromny sukces, że postanowiono przedłużyć ją do końca 2017 roku.
Pomysłodawcą wystawy jest kustosz Peter Pachnicke. Składa się ona z około 150 zdjęć wielkoformatowych wykonanych m.in. przez fotoreportera Christiana Zieglera i autora mikrofotografii Manfreda Kage'a, a także z sekwencji z programów telewizyjnych BBC oraz znanego na całym świecie serialu „Planeta Ziemia”.
„Mogliśmy liczyć na doskonałe wsparcie firmy Panasonic”
Centralnym elementem wystawy jest 25-metrowy globus zaprojektowany przez firmę Intermediate Engineering, zawieszony w wysokiej na ponad 100 metrów budowli. Projektory laserowe Panasonic PT-RZ670 ukazują tutaj całe piękno Ziemi, wyświetlając na globusie zapierające dech w piersiach zdjęcia satelitarne w wysokiej jakości uzyskane dzięki współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną. Zdjęcia, zarejestrowane przez satelity znajdujące się na wysokości 36 000 km nad atmosferą ziemską, są prezentowane techniką poklatkową. W imponujący sposób pokazują one naturalne zjawiska zachodzące na Ziemi — cykl dnia i nocy oraz zmiany pór roku. Zwiedzający mogą też obserwować formowanie się pokrywy lodowej na biegunie północnym w czasie zimy oraz ruchy chmur i mas powietrza. Sekwencja wideo składa się z 1,5 miliona zdjęć zarejestrowanych przez licznych satelitów, a następnie złożonych przez Niemiecką Agencję Kosmiczną w jeden film. Dwanaście projektorów laserowych wyświetla na powierzchni globusa projekcję składającą się z 27 648 000 pikseli. Szklana winda prowadząca na dach budynku daje panoramiczny widok na Ziemię odtworzoną z wykorzystaniem technologii projekcyjnych. Firma Intermediate Engineering w pierwszej kolejności stworzyła niewielką instalację testową w swojej siedzibie, gdzie skonfigurowała też komputerowe systemy monitorowania oraz oprogramowanie do mappingu. Po tym etapie zajęła się pełnowymiarową instalacją w Gazometrze. Niemiecka Agencja Kosmiczna stworzyła sekwencje wideo przeznaczone do każdego projektora z wykorzystaniem dostarczonej przez firmę Intermediate Engineering wirtualnej instalacji kamer. Kamery zostały skierowane na globus w wirtualnym Gazometrze, co pozwoliło ustalić pozycje wszystkich projektorów oraz zagwarantowało prawidłowe ustawienie każdego z nich w ostatecznej konfiguracji. Wyrenderowanie pełnego obrazu zajęło łącznie 90 dni. Składająca się w większości ze stali konstrukcja Gazometru okazała się być trudnym środowiskiem. Temperatura w jej wnętrzu sięgała 44°C, a wilgotność powietrza dochodziła do 95%. Zdalny serwer sterujący firmy Intermediate Engineering monitorował warunki, aby umożliwić ciągłą pracę instalacji. Pomoc techniczna mogła jednak dotrzeć na miejsce dopiero po pięciu godzinach — dlatego firma potrzebowała produktu oraz pakietu wsparcia, na których można było polegać. „Każda firma może mieć problemy ze sprzętem, ale najważniejszą kwestią jest sposób radzenia sobie z nimi, gdy już się pojawią. Należy je rozwiązywać szybko i sprawnie” — powiedział Heiko Wandrey, założyciel i dyrektor zarządzający firmy Intermediate Engineering. „Dobra komunikacja z pewnością poprawia jakość usług. Gdy chcieliśmy skontaktować się z ekspertem i zasięgnąć jego porady, mogliśmy liczyć na doskonałe wsparcie firmy Panasonic. Spodziewamy się po niej sprzętu wysokiej jakości”. |
![]() |
Zdecydowaliśmy się podpisać rozszerzoną umowę serwisową obejmującą urządzenie zastępcze. Oznaczało to, że w przypadku pojawienia się problemu mogliśmy liczyć na pomoc i rady ekspertów, którzy zapewniliby maksymalny możliwy czas pracy instalacji. W ramach tej umowy firma Intermediate Engineering ma gwarancję, że otrzyma projektor zapasowy w ciągu 24 godzin, jeśli problem pojawi się przed godziną 12.00
„W czasie zimy zdarzały się bardzo niskie temperatury, co okazjonalnie powodowało problemy z uruchamianiem się projektorów. Firma Panasonic poradziła sobie z tym, dostarczając nam urządzenia zapasowe dostosowane do potrzeby uruchamiania projektorów w niskich temperaturach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów” — dodał Heiko Wandrey.
Projekcja musiała być tak wierna naturze, jak to tylko możliwe. „Odwzorowanie kolorów nie mogło mieć sobie równych, zniekształcenia musiały być minimalne, jasność wysoka, a mapping doskonały. Poprzeczka była zawieszona wysoko, ponieważ projekcja miała stanowić główny element całej wystawy” — powiedział Heiko Wandrey.
Trwałość i doskonała jakość
Projektor PT-RZ670 podołał temu zadaniu dzięki technologii laserowej SOLID SHINE gwarantującej 20 000 godzin pracy bez potrzeby konserwacji. Elastyczna opcja montażu w zakresie 360 stopni umożliwiła stworzenie tak nietypowej i przyciągającej wzrok projekcji, a 6500 lumenów zapewniło imponujący poziom jasności.
Hermetyczna obudowa projektora odpowiada za wysoką jakość obrazu nawet w zakurzonej i zatłoczonej przestrzeni muzeum. Pięć możliwych do wybrania trybów również zapewnia najlepsze połączenie jasności i długotrwałości projektora. W najbardziej wydajnym trybie przekłada się to na maksymalnie 87 600 godzin pracy bez potrzeby konserwacji.
Liczba projektorów: 12
Rozdzielczość wirtualnego globusa w pikselach: 27,648,000
Liczba czujników jasności do kalibracji automatycznej: 52
Wysokość Gazometru: 117.5
Średnica Gazometru: 67.6
Maksymalna temperatura wewnątrz Gazometru: 44
Maksymalna wilgotność powietrza wewnątrz Gazometru: 95.3%