• Recreating Ancient Rome

Starożytny Rzym w nowoczesnej odsłonie

Osiem projektorów firmy Panasonic o jasności 6500 lumenów umożliwia odtworzenie starożytnego Rzymu we współczesnym Aarhus 

Muzeum Prehistorii Moesgaard w duńskim mieście Aarhus to niezwykle udane przedsięwzięcie, które w pierwszym roku istnienia przyciągnęło 10-krotnie więcej odwiedzających niż oczekiwano.

Niesłychanie pozytywny odbiór, z jakim spotkała się stała wystawa, oznacza, że muzeum ma teraz za zadanie sprostać wysokim wymaganiom zwiedzających również w przypadku wystaw tymczasowych.

W 2015 roku muzeum zorganizowało cieszącą się popularnością wystawę zatytułowaną „The First Emperor - China's Terracotta Army" (Pierwszy cesarz - chińska terakotowa armia). Była ona poświęcona pierwszemu cesarzowi Chin - Qin Shi - i jego mitycznej terakotowej armii. 

W 2016 roku w muzeum obejrzeć można wystawę „Gladiator - Heroes of the Colosseum" (Gladiatorzy - bohaterowie Koloseum), która przedstawia różne historie z życia gladiatorów oraz przenosi zwiedzających w świat aren Rzymu i Pompejów.

Wystawa zawiera ponad 200 eksponatów wypożyczonych z włoskich muzeów i instytucji. Wśród nich znajduje się pięć doskonale zachowanych i kunsztownie wykończonych hełmów z brązu. Są one w takim samym stanie, w jakim były w 79 roku, kiedy erupcja Wezuwiusza zasypała całe Pompeje wraz z mieszkańcami popiołem wulkanicznym. 

Zarówno same eksponaty, a także dźwięk, oświetlenie, efekty wizualne oraz sposób organizacji wystawy przedstawiają historię życia gladiatorów - od upadłych najemników po walczących niewolników. Duża część z 200 eksponatów stanowiących wystawę nie była wcześniej pokazywana poza terytorium Włoch. 

Eksponaty nie są jedyną atrakcją - muzeum udało się też odtworzyć rzymski amfiteatr. Na jednej ze ścian muzeum przygotowano projekcję mierzącą 26 metrów. Naprzeciwko niej znajduje się balkon, z którego zwiedzający mogą spojrzeć na całe widowisko z perspektywy, jaką w starożytnych czasach mieli cesarze. 

W celu jeszcze bardziej wiarygodnego upodobnienia wystawowej areny do Koloseum dodano również zadaszenie nad widownią zwane velarium oraz dźwig znajdujący się w korytarzach pod Koloseum, którego używano do wprowadzania dzikich zwierząt na arenę. 

Pod kamiennymi stopniami, na których siedziała widownia, umieszczono osiem projektorów Panasonic PT-RZ670 z 1- chipowym procesorem DLP™ .  

„Duże znaczenie ma dla nas nadmiarowość, dlatego świadomość tego, że każdy z używanych przez nas projektorów zapewnia 20 000 godzin pracy bez potrzeby konserwacji daje nam większe poczucie bezpieczeństwa".

Dzięki wykorzystaniu technologii edge blending umożliwiają one stworzenie 20-minutowej projekcji przedstawiającej sceny z życia w starożytnym Rzymie zapożyczone z marmurowych fryzów z tego okresu. 

W umieszczonej pod podłogą klatce znajduje się wirtualny lew wyświetlany na płaskim, 70-calowym ekranie Panasonic TH-70LF50. W pewnym momencie zwierzę zostaje wypuszczone i staje się częścią głównej projekcji.   

„Zanim otworzyliśmy wystawę, nie wiedzieliśmy, jak sprawdzi się połączenie tradycyjnych eksponatów z elementami wideo, ale okazało się, że zwiedzający oglądają projekcję przez całe 20 minut" - twierdzi Lasse Ugilt Sø, technik urządzeń audiowizualnych w Muzeum Prehistorii Moesgaard. 

Każdy z projektorów zapewnia jasność 6500 lumenów i podobnie jak inne projektory firmy Panasonic do instalowania w dużych pomieszczeniach model PT-RZ670 ma niezwykle kompaktową obudowę i wiele zaawansowanych funkcji, takich jak łączność DIGITAL LINK, tryb portretowy czy wyświetlanie na wielu ekranach. 

System chłodzenia cieczą w połączeniu z pozbawioną filtra, odporną na pył konstrukcją oraz szczelnym blokiem optycznym pozwala na obniżenie poziomu hałasu i zminimalizowanie konieczności konserwacji. 

„Duże znaczenie ma dla nas nadmiarowość. Spodziewamy się, że naszą wystawę odwiedzi w tym roku ponad pół miliona osób, dlatego świadomość tego, że każdy z używanych przez nas projektorów zapewnia 20 000 godzin pracy bez potrzeby konserwacji daje nam większe poczucie bezpieczeństwa" - dodaje Lasse Ugilt Sø. 

„Nasza wystawa łączy w sobie tradycyjne eksponaty z elementami wideo, ale zwiedzający oglądają projekcję przez całe 20 minut".

Dzięki elastycznym możliwościom instalacji projektory można montować pionowo. Projektory wyposażone są w system obsługi wielu ekranów, który pozwala na ich bezproblemowe łączenie z wykorzystaniem technologii edge blending, dopasowywania kolorów i cyfrowego powiększania obrazów.  

Projektor PT-RZ670 jest zgodny z oprogramowaniem MultiMonitoring and Control firmy Panasonic oraz z oprogramowaniem Early Warning. Dodatkowo jednokablowa łączność DIGITAL LINK pozwala na przesyłanie obrazu wideo i sygnałów sterujących na odległość do 100 m. 

Przedstawiane sceny, projekcja oraz oświetlenie współgrają ze sobą, tworząc wyjątkowe i niezwykle wiarygodne scenerie dzienne i nocne. 

„Wyświetlana projekcja została sfilmowana w Aarhus przez lokalną firmę zajmującą się produkcją filmów, a wielu z występujących w niej statystów to pracownicy muzeum. Największym wyzwaniem było znalezienie wśród lokalnej społeczności osób, które mogłyby zagrać starożytnych Rzymian" - dodaje Lasse Ugilt Sø. 

Wystawę „Gladiator - Heroes of the Colosseum" (Gladiatorzy - bohaterowie Koloseum) można było oglądać od 22 kwietnia do 11 września 2016 roku.