• Słodka projekcja w dziale Przygoda ze szwajcarską czekoladą

Słodka projekcja ze szwajcarską czekoladą

Najnowsza wystawa w Szwajcarskim Muzeum Transportu została zorganizowana przy użyciu rozwiązań wizualnych firmy Panasonic, dzięki którym odwiedzający mogą doświadczyć niesamowitych wrażeń.

Przygoda ze szwajcarską czekoladą to dział Szwajcarskiego Muzeum Transportu w Lucernie, który zabiera miłośników czekolady w multimedialną podróż po świecie kakao.

Otwarta w czerwcu 2014 r. wystawa obejmuje 25-minutową podróż, podczas której uczestnicy mogą poznać ciekawostki dotyczące historii, produkcji i transportu czekolady. Pierwszym etapem podróży jest winda w formie kontenera transportowego, która zabiera odwiedzających w wirtualną podróż z portu w Hamburgu do Afryki Zachodniej, jednego z największych na świecie obszarów produkcji kakao.

Po wyjściu z kontenera na gości czeka dziesięć wagoników, w których podróżują po całym dziale czekoladowej przygody. W trakcie przejażdżki wagoniki zatrzymują się w różnych tematycznych pomieszczeniach oraz przy realistycznych projekcjach postaci ekspertów z branży czekoladowej, którzy opowiadają coś publiczności, a ich wypowiedzi są ilustrowane wielkoskalowymi projekcjami.

Głównym punktem podróży jest intermezzo, podczas którego wszystkie dziesięć pojazdów kieruje się ze swoich przystanków na pokaz choreograficzny. Dzięki wielkoformatowym projekcjom oraz dźwiękom świat kakao otacza gości muzeum z każdej strony.

Na wystawie jest wykorzystywanych dziesięć projektorów Panasonic PT-DZ680, z których dziewięć ma ultrakrótkoogniskowe obiektywy Panasonic ET-DL030 mogące skrócić wymaganą odległość projekcji o 60% w porównaniu z tradycyjnymi projektorami krótkoogniskowymi.

Możliwość ultrakrótkoogniskowej projekcji była bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze najlepszego rozwiązania dla muzeum. Projekcje, ruchy wagoników, ruchome tło, tematyczne pomieszczenia i dźwięki stanowią część kompleksowej choreografii, która tworzy niezapomniane wrażenia.

— Chcieliśmy stworzyć bogate środowisko, które będzie zarówno bawić, jak i uczyć — mówi Valentin Spiess, dyrektor generalny firmy iart i autor koncepcji Przygody ze szwajcarską czekoladą.

— Zdecydowaliśmy się na obiektywy krótkoogniskowe z dwóch głównych powodów: Po pierwsze, pozwalają zrealizować wielkoformatowe projekcje w wąskich przestrzeniach, co nie jest osiągalne w żaden inny sposób. Po drugie, mogliśmy ukryć projektory w suficie, tak by nie były widoczne dla gości.

— Potrzebowaliśmy też projektorów generujących minimalny poziom hałasu ze względu na umiejscowienie bezpośrednio nad publicznością. Projektory Panasonic zdecydowanie najlepiej spełniały nasze wymagania. Całe rozwiązanie było bardzo przekonujące. Są na rynku inne szerokokątne projektory, jednak ich jakość nie jest tak wysoka, zarówno pod względem rozdzielczości, jak i jasności czy ostrości — mówi dalej Valentin Spiess.

Rozwiązania wizualne firmy Panasonic są wykorzystywane również na innych wystawach w Szwajcarskim Muzeum Transportu. Wystawa „i-factory” to interaktywny projekt, dzięki któremu odwiedzający mogą poznać podstawowe techniki technologii informacyjnej.

Centralne elementy „i-factory” to cztery wielodotykowe i dostępne dla wielu użytkowników jednocześnie stoły multimedialne. Tworzą je montowane pod sufitem projektory rzucające obraz na stół za pomocą lustra.

— Potrzebny nam był projektor o niskim poziomie hałasu, wysokiej rozdzielczości WUXGA i doskonałej ostrości, ponieważ stoły są wykorzystywane jako ekrany dotykowe, które kamera śledzi od dołu — mówi Markus Ottinger, dyrektor działu IT w Muzeum Transportu. — Co więcej, potrzebne nam były projektory solidne i niezawodne, ponieważ projekcja trwa 365 dni w roku.

„Media Factory” to kolejna wystawa w muzeum, która daje zwiedzającym możliwość stworzenia własnego programu telewizyjnego. Zastosowano tu połączenie rozwiązań wizualnych i transmisyjnych firmy Panasonic, które umożliwia gościom eksperymentowanie z metodami działania telewizji i studiów nagraniowych.

Film z wystawy Przygoda ze szwajcarską czekoladą dostępny jest pod adresem https://vimeo.com/115626802