• Rozświetlone otwarcie obchodów rocznicowych w Bukareszcie

Rozświetlone otwarcie obchodów rocznicowych w Bukareszcie

104 projektory firmy Panasonic posłużyły do stworzenia jednej z największych projekcji wideo, która uświetniła obchody 555. założenia Bukaresztu

Wzniesiony w 1990 r. niesławny gmach parlamentu to drugi co do wielkości budynek administracyjny na świecie, tuż za Pentagonem w Stanach Zjednoczonych. Ten ogromny symbol komunizmu, widoczny z kosmosu, stanowi obecnie atrakcję dla dziesiątek tysięcy turystów odwiedzających go każdego roku.

Imponujący zestaw 104 projektorów PT-DZ21K firmy Panasonic posłużył do stworzenia ogromnej prezentacji, w której wykorzystano technologię łączenia krawędzi i oprogramowanie do odwzorowywania kształtów geometrycznych w celu stworzenia jednego, nieprzerwanego obrazu.

Model PT-DZ21K to najlepszy projektor w ofercie firmy Panasonic. Wyświetla zapierające dech w piersiach obrazy, jest łatwy w konserwacji i niezawodny. Jasność na poziomie 20 000 lumenów i bogata gama kreatywnych funkcji, umieszczonych w niezwykle zwartej konstrukcji — model PT-DZ21K zaprojektowano z myślą o spełnieniu oczekiwań nawet najbardziej wymagających profesjonalistów.

„Wybraliśmy model DZ21K głównie z uwagi na rozmiar i wytrzymałość. Te cechy umożliwiły nam połączenie wielu projektorów” — powiedział Adrian Pochiscan, kierownik ds. technicznych firmy 360 Revolution, będącej producentem pokazu. „Podoba nam się rozdzielczość obrazu, możliwość zdalnego sterowania, stabilność i wydajność energetyczna projektora. Gdybyśmy wybrali inny projektor, do zasilenia instalacji potrzebna byłaby niewielka elektrownia wodna”.

W projekt o nazwie iMapp Bucharest 555 zaangażowano pięć zespołów artystycznych. Każdy z nich miał okazję zademonstrować swoje umiejętności, przygotowując animację trwającą pięć minut i 55 sekund. Konkurs, który obserwowało ponad 60 000 osób, wygrał zespół francuski pod kierunkiem Damiena Fontaine.

Ogromne wyzwanie

To ważne wydarzenie, którego przygotowanie zajęło sześć miesięcy, było wyzwaniem dla specjalistów ds. odwzorowania z grupy MaxIn10sity. „Rozmiar ma znaczenie. Przede wszystkim do uzyskania dobrej jakości potrzebujemy wysokiej rozdzielczości. Cały proces jest czterokrotnie trudniejszy niż w przypadku mniejszych budynków lub zwykłej animacji 3D. To ogromne wyzwanie” — powiedział Tamas Vaspori, kierownik ds. sprzedaży. „Naszym zadaniem było stworzenie trójwymiarowego modelu budynku. Zeskanowaliśmy go za pomocą skanera laserowego. Gotowy model przesłaliśmy artystom i wypróbowaliśmy różne stylizacje artystyczne prezentacji”.

Spektakularne efekty wizualne wyświetlane na fasadzie pałacu posłużyły do stworzenia fascynujących scen, zmieniających gmach w półkę z książkami, a nawet tworzących iluzję ruchu całego budynku.

Hartmut Kulessa, kierownik ds. marketingu produktów na rynek europejski firmy Panasonic, powiedział: „Cieszymy się niezmiernie, że projektory Panasonic zostały wykorzystane na potrzeby tego wydarzenia. Zaprezentowały wszystkie zalety naszych urządzeń, od dużej jasności i głębi kolorów po możliwość wyświetlania projekcji o różnych rozmiarach oraz kształtach, co było możliwe dzięki wykorzystaniu wielu projektorów i połączeniu krawędzi obrazu”.

Widzowie wyrazili swoje opinie o pokazie na stronach serwisów społecznościowych. Użytkownik serwisu YouTube Emil Kazinjsky napisał: „Nigdy nie widziałem lepszego pokazu. Był niesamowity i przepiękny!”. Użytkownik Serban Constantin zamieścił komentarz: „Doskonała projekcja na uczczenie 555. urodzin Bukaresztu”.

Projektory firmy Panasonic brały już wcześniej udział w ważnych imprezach, takich jak Berlin Festival of Lights w 2012 roku, gdzie za ich pomocą wyświetlano prezentacje wideo na Bramie Brandenburskiej. Model DZ21K posłużył również do wyświetlania obrazów w trakcie olimpiady w Londynie w 2012 r., a także podczas serii koncertów Rogera Watersa „The Wall Live”.

Nakada Tomohori, specjalista firmy Panasonic ds. projekcji, wyjaśnił dlaczego model PT-DZ21K jest tak popularny w tego rodzaju zastosowaniach: „Do obsługi tego projektora potrzebne są tylko dwie osoby. Waży on zaledwie 43 kg, dzięki czemu łatwo umieścić kilka urządzeń jedno nad drugim. Każdy z projektorów wyposażono w cztery lampy, więc jeśli jedna ulegnie awarii, pokaz można kontynuować”.