• Rozświetlenie Pragi podczas festiwalu światła Signal

Rozświetlenie Pragi podczas festiwalu światła Signal

Firma AV Media wykorzystuje projektory Panasonic do ożywienia sztuki 

Każdego roku festiwal światła Signal odmienia ulice i przestrzenie publiczne Pragi. W czasie jego trwania można podziwiać prace artystów z całego świata. Przyciąga on do tego popularnego wśród turystów miasta tysiące zwiedzających instalacjami na świeżym powietrzu, mappingami wideo na dziesiątkach budynków oraz spektakularną sferyczną kopułą Signal. 

Zajmująca się integracją firma AV Media jest partnerem technologicznym festiwalu od 2013 roku. Jej rozwiązania technologiczne były zastosowane w pięciu instalacjach, które można było oglądać podczas festiwalu w 2016 roku. Trzy z nich wykorzystywały projektory Panasonic. Praca AV Media została nominowana w kategorii „Wydarzenie na żywo" konkursu InAVation Awards, który odbywa się co roku w Amsterdamie. 

Wyświetlane podczas festiwalu instalacje doskonale pokazują, jak bardzo rozwinęła się technologia mappingu wideo w ciągu zaledwie kilku lat. Z badania przeprowadzonego przez firmę Panasonic wśród profesjonalistów z branży mappingu wideo wynika, że jedna czwarta z nich odnotowała ponad 50-procentowy zysk w corocznych obrotach z mappingów wideo, a w przypadku prawie połowy z tych przedsiębiorstw obroty te wzrosły o ponad 100%.

„Mogliśmy spać spokojnie, ponieważ wiedzieliśmy, że projektory będą działały niezawodnie przez długi czas".

Organizatorów imprezy coraz częściej przyciągają możliwości oferowane przez projektory o dużej jasności, które zaczynają cieszyć się o wiele większą popularnością niż rozwiązania tradycyjne, na przykład fajerwerki. 

Kopuła Signal została po raz pierwszy zaprezentowana podczas festiwalu z 2015 roku. Jej projekcja w stylu planetarium rozciąga się nad głowami zwiedzających, otaczając ich kształtami, światłami i obrazami, zupełnie tak, jakby patrzyli na nocne niebo. Sercem tej instalacji jest system projekcyjny firmy Panasonic. 

„Możliwość zrealizowania wizji artystów za pomocą technologii projekcyjnej jest dla nas bardzo satysfakcjonująca" 

Dzięki zastosowaniu pięciu projektorów PT-DZ21K zwiedzający mogli każdego wieczora od godziny 19.00 liczyć na niezwykle wciągające pokazy. Każdy z nich zapewnia jasność na poziomie 20 000 lumenów, przez co projekcja wewnątrz kopuły miała łączną jasność aż 100 000 lumenów. 

Model PT-DZ21K zastosowano też w instalacji 3D przygotowanej przez pochodzące z Barcelony studio projektowe Tigrelab. Nosiła ona nazwę „Mutis" i została stworzona jako hołd dla hiszpańskiego naukowca i botanika, Jose Celestine'a Mutisa. 

Ten pokaz audiowizualny nawiązywał do fantastyki i kosmologii, a jego motywem przewodnim był notatnik naukowca. Zastosowana w modelu PT-DZ21K technologia czterech lamp oznacza, że nawet gdyby jedna z nich przestała działać, pozostałe kontynuowałyby pracę, zapewniając ciągłość projekcji, choć ze zmniejszoną jasnością. 

Dzięki takiej konfiguracji operatorzy mogą wybierać spośród czterech trybów działania oferujących różne zakresy jasności.   

Trzecią atrakcją podczas festiwalu z 2016 roku, w której użyto projektorów Panasonic (w tym przypadku modelu PTDW740), był pokaz „Noisescape" autorstwa fińskiego artysty Teemu Määttänena. Motywem przewodnim tej instalacji był kształt i piękno fali. Składała się ona z kunsztownie wykonanych falujących obrazów przypominających zdobiony kalejdoskop. 

Specjalnie zaprojektowana iluzoryczna projekcja tchnęła życie w nieruchomą strukturę wykonaną ze sklejki. Zastosowany w modelu PT-DW740 wzmacniacz kolorów RGB sprawia, że jest to idealne urządzenie do projekcji o intensywnych barwach, a obsługa wielu ekranów powoduje, że konfiguracja wymaganej technologii edge blending staje się bardzo łatwa. 

„Festiwal światła Signal jest jedną z najważniejszych imprez w Pradze, dlatego wszystko musi pójść zgodnie z planem. Mogliśmy spać spokojnie, ponieważ wiedzieliśmy, że projektory będą działały niezawodnie przez długi czas, a podczas festiwalu nie wystąpią żadne utrudnienia" - twierdzi Michal Maťko z firmy AV Media. 

„Jesteśmy partnerem technologicznym festiwalu już od paru lat. Możliwość zrealizowania wizji artystów za pomocą technologii projekcyjnej jest dla nas bardzo satysfakcjonująca. Nie możemy się doczekać pracy nad nową edycją festiwalu w październiku 2017 roku".