RIBA wyznacza technologiczny standard
Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA) tworzy wyjątkową przestrzeń konferencyjną, wykorzystując technologię Panasonic
Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA, Royal Institute of British Architects) powstał w 1834 r., aby wspierać ogólny rozwój architektury cywilnej oraz promować i rozpowszechniać wiedzę na temat różnych dziedzin sztuki i nauki powiązanych z architekturą. Sto lat później — w roku 1934 — przeniesiono siedzibę do specjalnie wzniesionego budynku przy 66 Portland Place w centrum Londynu.
Budynek został otwarty przez parę królewską — króla Jerzego V i królową Marię. To tu znajduje się pierwsza galeria architektoniczna Londynu, biblioteka instytutu i zbiór ponad 4 mln. eksponatów.
W RIBA Venues odbywają się co roku setki imprez. To jeden z nielicznych obiektów w Londynie, który może pomieścić na konferencjach lub wystawach nawet 400 uczestników.
W związku z tym nagłośnienie i infrastruktura wizualna są dla Instytutu niesłychanie ważne. Są podstawowym elementem wielu konferencji, prezentacji produktów i firmowych zebrań.
Instytut chce wdrożyć środowisko oparte na rozdzielczości 4K, a pierwszym krokiem do realizacji tego celu jest instalacja w obszarze recepcji głównego 98-calowego wyświetlacza 4K Panasonic TH-98LQ70, którą zajmie się firma Insight Visual Systems Ltd.
„Nietrudno było podjąć decyzję o wymianie urządzeń Panasonic na inne tej samej firmy”.Za sprawą wysokiej rozdzielczości wynoszącej około 8 290 000 pikseli, czterokrotnie większej niż w technologii Full HD, obraz na wyświetlaczu serii LQ jest niezmiernie szczegółowy. Oprócz odporności na uderzenia wyświetlacze serii LQ charakteryzuje możliwość ciągłej, całodobowej pracy. Oferują niezawodną eksploatację w miejscach publicznych o dużym natężeniu ruchu, takich jak dworce kolejowe, porty lotnicze, centra handlowe, a także możliwość instalacji w dyspozytorniach. Wyposażone są w szereg złączy wejściowych i wyjściowych do rozmaitych zastosowań. Firma Quadra AV zaprojektowała niesamowitą ramę z drewna stylizowanego na metal, w której umieszczono wyświetlacz zamontowany w połowie schodów zaczynających się przy recepcji. Wielkoformatowemu panelowi towarzyszą dwa 65-calowe panele Full HD (TH-65LFE8) zainstalowane w orientacji pionowej. Zastąpiły one dotychczasowe wyświetlacze typu light box, zwiększając wszechstronność całej instalacji. Wyświetlacze z serii LFE8 mają własny odtwarzacz USB. Dzięki temu wyświetlanie banerów wymaga jedynie podłączenia nośnika USB z odpowiednimi materiałami, bez potrzeby korzystania z zewnętrznego odtwarzacza. Obsługiwane są filmy i nieruchome obrazy, co pozwala wyświetlać różnego rodzaju oryginalne treści informacyjne. Urządzenia z serii LFE8 można montować w orientacji pionowej, poziomej lub obejmującej wiele wyświetlaczy. Często służą jako tablice prezentujące menu lub przewodniki miejskie. Głębokość poniżej 62 mm pozwala uzyskać dyskretną instalację przy montowaniu na ścianie, a dzięki wąskiemu obramowaniu cała uwaga oglądających skupia się na wyświetlanym obrazie. „Budynek jest ściśle strzeżony i dotyczy to również opracowywanych tu projektów” — powiedział Steve Barrett-White, kierownik techniczny ds. audio-wideo w instytucie RIBA. „Ze względu na to musimy podejmować wszystkie decyzje dotyczące wdrażania rozwiązań audio-wizualnych w budynku, uwzględniając jego status”. „Obowiązują nas na przykład ograniczenia w kwestii tego, co można umieścić na oknach w celu zaciemnienia, przez co w większości pomieszczeń łatwiej jest zamontować wyświetlacze niż projektory. W większości przypadków obowiązują jednak również ograniczenia odnośnie do tego, co można zawiesić na ścianach, dlatego w wielu pomieszczeniach mamy ruchome ekrany”. „Z chęcią wdrażamy rozwiązania laserowe, by ograniczyć konieczność konserwacji”.„Mamy bardzo dobre doświadczenia z dwoma 103-calowymi panelami plazmowymi firmy Panasonic, które kupiliśmy jakieś dziesięć lat temu. Nastawialiśmy się na około trzy lata eksploatacji, a one nadal działają bez zarzutu, choć minęła dekada”. |
![]() |
„Realizujemy jednak strategię eliminacji technologii plazmowej na rzecz bardziej nowoczesnych i ergonomicznych rozwiązań LCD. To dla naszej organizacji bardzo ważny proces, jako że mocno nastawiamy się na zrównoważony rozwój”.
„Jeden z paneli wymieniliśmy na nowy, 98-calowy panel 4K, a drugi wkrótce wymienimy na ścianę wideo. Nietrudno było podjąć decyzję o wymianie urządzeń Panasonic na inne tej samej firmy”.
W ramach idei zrównoważonego rozwoju organizacja wdraża również projekcję laserową. Pierwszy laserowy projektor zainstalowano w głównym audytorium. Jest to zintegrowany przez firmę Insight Visual Systems Ltd projektor PT-RZ12 o jasności 12 000 lumenów, który nie wymaga żadnej konserwacji przez cały okres eksploatacji wynoszący 20 tysięcy godzin. Jest wyposażony w procesor odwzorowania ruchu łączący funkcję tworzenia klatek i szybkiego przetwarzania z częstotliwością 120 Hz, co umożliwia odtwarzanie płynności ruchu.
„Jesteśmy naprawdę zadowoleni z modelu RZ12K, który generuje niewiarygodnie żywy i jasny obraz. Bardzo chętnie wdrażamy rozwiązania laserowe, które zmniejszają zużycie energii elektrycznej i eliminują konieczność konserwacji w ramach infrastruktury audio-wideo budynku” — dodał Steve Barrett-White.
Jeśli chodzi o inne instalacje audio-wizualne w budynku, instytut RIBA ma także model PT-DZ10 o jasności 10 000 lumenów w sali Florence oraz trzy modele PT-VZ575 w stołówce pracowniczej w sąsiednim budynku, którego organizacja używa przy odprawach personelu. Wieszając urządzenia pod sufitem oraz wykorzystując funkcje przesunięcia obiektywu w poziomie i pionie, korekcji perspektywy oraz korekcji zakrzywionego obrazu, zespół ds. audio-wideo stworzył szerokokątną projekcję na zakrzywionej ścianie.
„Pomogliśmy instytutowi RIBA sprawnie wdrożyć technologię audio-wideo i stworzyć wysoce atrakcyjną przestrzeń konferencyjną spójną z rzeczywistym dziedzictwem budynku” — powiedział Steve McNally, kierownik ds. rozwoju biznesowego w firmie Insight Visual Systems Ltd.