Przeobrażenie Bramy Brandenburskiej

Projektor PT-DZ21K firmy Panasonic zabłysnął na berlińskim Festiwalu Świateł w 2012 roku

Organizatorzy użyli czterech projektorów PT-DZ21K, aby stworzyć dynamiczne wideo 3D i wyświetlić je na froncie berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Zastosowaliśmy technologię regulacji geometrycznej i funkcję maskowania. Instalacja była główną atrakcją tegorocznego Festiwalu Świateł — trwającego dwa tygodnie cyklu imprez, podczas którego podświetlane są najsłynniejsze budynki Berlina.

 

Najsłynniejszy budynek Berlina — Brama Brandenburska — przez wieki była najbardziej rozpoznawalnym budynkiem miasta. Wzniesiona w 1871 roku jako symbol dumy i siły Berlina, stała się symbolem podziału Niemiec po II Wojnie Światowej. Zaprojektowana jako brama umożliwiająca dostęp do serca miasta, została zablokowana przez Mur Berliński, który na 40 lat podzielił Wschodnie i Zachodnie Niemcy.

W 1989 roku sytuacja się zmieniła, a mieszkańcy obu części Niemiec zburzyli mur i świętowali pod Bramą Brandenburską pokojową rewolucję, która dała początek ponownemu zjednoczeniu Niemiec jako jednego kraju.

W październiku 2012 roku Berlińczycy i goście z całego świata mogli zobaczyć Bramę Brandenburską w zupełnie nowym świetle. Optymistyczny, pełen barw film został stworzony przez mieszkańców Berlina dla mieszkańców Berlina, specjalnie z okazji Festiwalu Świateł w 2012 roku.

Berliński Festiwal Świateł odbył się po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy urodzonej w Berlinie Birgit Zander, szefowej agencji marketingowej Zander & Partner. Od tamtej pory stał się jednym z największych i najbardziej znanych festiwali świateł. Festiwal odbywa się w październiku, kiedy to przez dwanaście nocy najsłynniejsze zabytki, znane budynki i ulice Berlina zmieniają się nie do poznania dzięki oświetleniu, iluminacjom i imprezom towarzyszącym. Wielu lokalnych i międzynarodowych artystów prezentuje zachwycające oświetlenie i projekcje świetlne. Praca z oświetleniem jako forma wyrazu artystycznego i atrakcja kulturalna dopiero zyskuje popularność — dlatego właśnie Festiwal Świateł stwarza artystom zajmującym się sztuką wizualną niepowtarzalną możliwość kontaktu z publicznością. Organizatorką i menedżerką Festiwalu Świateł jest Birgit Zander. „Światło to życie i energia, przemawia wszystkimi językami świata i łączy ludzi” — powiedziała urodzona w Berlinie organizatorka. Celem Birgit Zanders było użycie światła jako motywu przewodniego cyklu imprez, które byłyby organizowane w Berlinie, ale znane na całym świecie. Wydarzenia te miały zamienić miasto w scenę, a jego zabytki — w gwiazdy spektaklu, przyciągając odwiedzających z całego świata.

Festiwal Świateł jest atrakcją turystyczną i korzystnie wpływa na gospodarkę. W trakcie festiwalu rezerwowanych jest 600 tysięcy noclegów (źródło danych: visitBerlin), a do miasta przyjeżdżają około dwa miliony turystów.

W tym roku główną atrakcją festiwalu stała się iluminacja Bramy Brandenburskiej. Agencja Zander & Partner we współpracy z dyrektorem technicznym festiwalu Gunterem Birnbaumem opracowała i wyprodukowała zachwycającą aplikację do mapowania wideo 3D. Umożliwiła ona oświetlenie frontu Bramy Brandenburskiej za pomocą czterech projektorów o bardzo dużej jasności, które zostały umieszczone na Placu Paryskim. Planowanie projektu rozpoczęło się w lutym. Berlińskie stowarzyszenie na rzecz budynków mieszkalnych, które nadzorowało tę lokalizację podczas festiwalu, poprosiło o przygotowanie instalacji podkreślającej różnorodność i bogatą historię architektury mieszkalnej Berlina. Materiał opracowany przez Birnbauma składał się z wideo (zamiast obrazów wygenerowanych komputerowo) zarejestrowanego podczas dwumiesięcznych przygotowań.

Oświetlenie powierzchni Bramy Brandenburskiej, nawet w nocy, wymagało zastosowania projektorów dających silne i jasne światło. Za sprawą licznych schodków i narożników powierzchnia budynku jest niejednolita, przez co konieczne jest dostosowanie geometrii wyświetlanego materiału. „Uznaliśmy, że projektor PT-DZ21K firmy Panasonic doskonale sprawdzi się w takiej sytuacji” — powiedział Gunter Birnbaum. — „Projektor dający światło o jasności 20 000 lm oraz umożliwiający dostosowywanie geometrii obrazu spełniał wszystkie nasze potrzeby”. Jego kompaktowe rozmiary, lekkość oraz możliwość zasilania prądem 16 A ogromnie ułatwiły instalację oraz obsługę.

Do tego innowacyjny, czterolampowy system gwarantuje niezawodne działanie. To podstawowe kryteria wyboru urządzenia, które zostanie użyte podczas pokazów dla tak dużej liczby widzów. Urządzenia zostały dostarczone przez berlińską wypożyczalnię sprzętu elektronicznego TST GmbH, która dopilnowała również instalacji przed Bramą Brandenburską czterech projektorów PT-DZ21K i obsługiwała je nieprzerwanie w trakcie festiwalu. Urządzenia zostały połączone z serwerem multimediów za pomocą systemu AV Stumpfl Wings Platinum. W efekcie uzyskano najbardziej zachwycającą i przyciągającą uwagę instalację berlińskiego Festiwalu Świateł w 2012 roku. Projektor PT-DZ21K pomógł stworzyć nową warstwę wizualną Bramy Brandenburskiej i potwierdził swoją ponadprzeciętną wydajność podczas imprez publicznych.

Analizę przypadku można pobrać tutaj.

Więcej informacji na temat modelu PT-DZ21K można znaleźć tutaj