Instalacja projektorów w muzeum kopalni soli

Różnorodny sprzęt multimedialny zapewnia zwiedzającym unikatowy wgląd w procesy produkcyjne stosowane w jednej z niewielu działających jeszcze w Niemczech kopalni soli.

Trwająca 1,5 godz. wycieczka po nieużywanej części kopalni, nazywana „Solną podróżą w czasie”, przyciąga około 350 000 zwiedzających rocznie. Spodziewany jest jednak wzrost tej liczby do 400 000 po ponownym otwarciu kopalni w maju 2007 r. po gruntownym remoncie, który kosztował 8,4 mln EUR.

Nowa koncepcja prezentacji

Sebastian Brandner, kierownik centrum zwiedzających w kopalni soli Berchtesgaden powiedział: „Zainwestowano, ponieważ  musieliśmy przyciągnąć nowych zwiedzających oraz sprawić, aby ci, którzy byli już kiedyś w kopalni ponownie ją odwiedzili. Od otwarcia znacznie wzrosła liczba zwiedzających (6,8 procent)”.

Remont trwał osiem miesięcy (od października 2006 do maja 2007) i obejmował przebudowę holu wejściowego i centrum odwiedzających, a także ważne udoskonalenia wielu aspektów samej wycieczki głęboko w kopalni soli.

Opracowaniem koncepcji i  wdrożeniem jej zarówno w centrum odwiedzających, jak i na trasie podziemnej wycieczki zajmował się Stefan Seigner z firmy Intertainment Kulturmanagement GmbH, który odpowiadał również za przywrócenie świetności olbrzymiego diabelskiego młyna w Wiedniu. Agencja projektancka 3deluxe została zaproszona do udziału w projekcie w roli konsultanta ds. audiowizualnych aspektów wycieczki.

To właśnie one pomagają ożywiać centrum odwiedzających i wycieczkę. Poprawiają doświadczenia zwiedzających, wyświetlają informacje o działaniu wyrobisk kopalni i historii prac w Berchtesgaden.

Zaczyna się to w centrum odwiedzających, gdzie zamontowano dwa sufitowe, jednoukładowe projektory DLP Panasonic PTD3500. Służą one do wyświetlania materiałów filmowych o regionie Berchtesgaden i lokalnej faunie i florze na dwóch ekranach o rozmiarach około 4 na 1,5 m, które znajdują się na końcach centrum. Filmy na obu ekranach są wyświetlane w pętli, którą steruje jeden odtwarzacz komputerowy.

Środowisko montażu projektorów w centrum odwiedzających sprawiło parę problemów konsultantowi ds. audiowizualnych, który dobierał producenta (oprócz długich godzin działania w godzinach od 9:00 do 17:00 w szczycie sezonu, który przypada na lipiec i sierpień). Inaczej sprawa miała się z projektorami w sekcji „Rząpie”.

Solna katedra

To jaskinia o wielkości katedry, w której niegdyś wydobywano sól. Można do niej dotrzeć kolejką górniczą znajdującą się 140 m pod ziemią. W sekcji „Rząpie” zainstalowano sześć naziemnych jednoukładowych projektorów DLP PT-D3500, które rzucają światła bezpośrednio na skalne ściany, imitując proces wydobycia.

Dodatkowy projektor o tej samej specyfikacji, ale wyposażony w czujniki ruchu zamontowano na boku ściany jaskini. Wyświetla on ruchome obrazy kryształów soli na podłodze, gdy zwiedzający przechodzą pod strumieniem generowanego strumienia światła wzdłuż odtworzonej 36-metrowej drewnianej zjeżdżalni górniczej.

„Wyzwaniem dla projektorów w sekcji «Rząpie» nie była wilgotność, ale sól w powietrzu, która ma silne właściwości korozyjne, w związku z czym konieczne było umieszczenie urządzeń w specjalnych obudowach w celu ochrony przed pyłem” — powiedział Josef Helminger, elektryk w kopalni soli Berchtesgaden.

Trwałość projektorów firmy Panasonic sprawia, że idealnie nadają się do działania w tych trudnym, zapylonym środowisku, co ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń montowanych do ścian, które trudno dosięgnąć w celu konserwacji.

Wizualizacja w „Solnym laboratorium”

Po sekcji „Rząpie” zwiedzający przechodzą przez stare tunele kopalni do „Solnego laboratorium”, w którym znajdują się kolejne trzy projektory sufitowe przedstawiające proces produkcji soli i 40-kilometrowy labirynt szybów składających się na kopalnię soli Berchtesgaden.

Dwa projektory to modele DLP PT-D3500, które rzucają obraz na specjalnie zbudowany z pleksiglasu model kopalnianych szybów. Trzeci niedrogi projektor kina domowego — PT-AX100 — wyświetla film o pracach górniczych, w tym o sposobie przetwarzania wydobytego surowca na typy soli nadające się do spożycia lub posypywania dróg. Sprzętem steruje się przy użyciu ekranu dotykowego.

Obsługa urządzeń audiowizualnych w centrum odwiedzających, sekcjach „Rząpie” i „Solne laboratorium” wymaga sieci 28 komputerów i dodatkowych dwóch głównych komputerów kontrolnych. Wszystkie znajdują się pod ziemią. Komputery kontrolne monitorują działanie całej sieci i sprawdzają raporty diagnostyczne z urządzeń oraz przesyłają komunikaty o błędach na kolejny komputer znajdujący się nad ziemią, w pokoju kontrolnym. 

Sukces udoskonalonej wycieczki „Solna podróż w czasie” był tak wielki, że w godzinach szczytu w dalszej części tego roku nowa grupa zwiedzających będzie schodzić do kopalni co ok. pięć minut, co daje około 4000 osób odwiedzających kopalnię każdego dnia. Oznacza to, że ta atrakcja może generować dodatkowe dwa procent całkowitego obrotu  spółki–matki, którą jest firma Südsalz.

Następcą modelu PT-D3500 jest PT-DX500.
Następcą modelu PT-AX100 jest PT-AH1000.

Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty instalacji projektorów, należy kliknąć tutaj.