• Przeszłość budzi się do życia w Muzeum Moesgaard

Przeszłość budzi się do życia w Muzeum Moesgaard

Jak systemy wizyjne firmy Panasonic oczarowują trzy pokolenia odwiedzających nowo otwarte duńskie muzeum kulturalno-historyczne w Aarhus.

Tchnąć życie w przedmioty z przeszłości

Projektując od nowa Muzeum Moesgaard, zespół kierował się wizją stworzenia miejsca, gdzie będzie można prezentować ekspozycje, które zapewnią niezapomniane przeżycia trzem pokoleniom gości.”

Budynek wystawowy o powierzchni 15 500 m2 został otwarty dla zwiedzających 11 października 2014 r. Zaprojektowane przez biuro Henning Larsen Architects muzeum mieści ekspozycje archeologiczne i etnograficzne, specjalne pomieszczenie ekspozycyjne, przestrzeń wystawową dla studentów, audytorium, pomieszczenia konferencyjne, kawiarnię i sklep. Z obsianego trawą dachu zwiedzający mogą podziwiać morze, las i piękne widoki otaczające posiadłość Moesgaard Manor, w której Muzeum Moesgaard mieściło się wcześniej.

Budowa kompleksu muzealnego pochłonęła 393 miliony duńskich koron. Korzysta on najnowszych rozwiązań audiowizualnych, które zachęcają do odwiedzin zarówno starszych, jak i młodszych gości. Już w pierwszym miesiącu nowe muzeum przyciągnęło ponad 50 000 odwiedzających — więcej, niż poprzednie muzeum przez cały rok.

Większa wydajność projektora

Bogata oferta projektorów DLP firmy Panasonic pozwala na dopasowanie rozwiązań do potrzeb muzeów i wystaw, zarówno w zakresie poziomu jasności, jak i możliwości stosowania różnych obiektywów.

Gama obiektywów wykorzystanych w Muzeum Moesgaard umożliwia stworzenie instalacji w wymagających warunkach, gdzie architektura budynku, zawartość ekspozycji i wrażenia odwiedzających są najważniejszymi czynnikami. Ultrakrótkoogniskowy obiektyw DLE-030 miał kluczowe znaczenie dla ożywienia niektórych instalacji.

Co więcej, projektor PT-RZ470 LED z laserowym źródłem światła zapewnia wysoki poziom kontrastu, umożliwiający wyświetlanie animacji na powierzchniach, które zazwyczaj są niedostępEkranyne. W tym przypadku animacje opracowano tak, aby stworzyć wrażenie „przebijania się” przez największy obraz w Danii namalowany na płótnie, który posłużył jako nastrojowe tło dla ekspozycji poświęconej epoce żelaza, prezentującej najlepiej na świecie zachowane zmumifikowane szczątki ludzkie.

Wyzwanie 

Konieczność zainstalowania paneli w wielu rozmiarach i o różnym przeznaczeniu 

Odtworzenie sceny bitewnej epoki żelaza.
 

W muzeum zainstalowano pięć projektorów PT-DZ680 z obiektywami krótkoogniskowymi. Dzięki wykorzystaniu projekcji odwróconej i wbudowanego oprogramowania projektora do łączenia krawędzi mogliśmy odtworzyć dwie animowane armie wikingów na przeciwległych zakrzywionych ścianach. „Gabinet wojenny” to największa atrakcja muzeum, przyciągająca odwiedzających niezależnie od wieku.
 

Konieczność zainstalowania paneli w wielu rozmiarach i o różnym przeznaczeniu 
 

Firma Panasonic dostarczyła następujące wyświetlacze:
  • 3 x TH-42LFE7ER
  • 17 x TH-55LF6W
  • 1 x TH-65LFE7E
  • 2 x TH-70LF50ER
  • 1 x TH-80LFC70E

“W trakcie prac nad nowym budynkiem i nowymi ekspozycjami pracownikom przyświecał jeden cel - stworzyć przestrzeń, gdzie można opowiedzieć historie o człowieku, która przemawia do zwiedzających poprzez wszystkie zmysły, nie zaś tylko umysł.”

Jan Skamby Madsen, dyrektor zarządzający Muzeum Moesgaard

Obiektywy ultrakrótkoogniskowe

Obiektyw DLE030 miał kluczowe znaczenie dla ożywienia niektórych instalacji. Dzięki zastosowaniu obiektywów ultrakrótkoogniskowych w projektorach DLP™ firmy Panasonic o wysokiej jasności można skrócić odległość projekcji o około 60% w porównaniu ze zwykłymi obiektywami krótkoogniskowymi.

Wyświetlacze dynamiczne

W muzeum zainstalowano całą gamę wyświetlaczy firmy Panasonic, które służą do wskazywania drogi, a także wyświetlania treści wideo i oznaczeń. Muzeum wykorzystuje również ekrany dotykowe, dzięki którym możliwa jest interakcja z niektórymi eksponatami. Często są one stosowane w połączeniu z dynamicznymi treściami wideo HD.

Reduced running costs

An important consideration for the museum when choosing to implement laser projection within the museum was the overall Total Cost of Ownership (TCO). As the projectors are running many hours each day, not replacing lamp technology reduces maintenance costs and any disruption caused - a critical consideration in museum environments.

Zamiłowanie do historii

Muzeum Moesgaard jest odpowiedzialne za badania archeologiczne regionu wokół Aarhus i ma status muzeum specjalistycznego.  Oznacza to, że lokalni archeolodzy mogą przeprowadzać badania zarówno w zaciszu domowym, jak i za granicą.

To właśnie zamiłowanie do historii zainspirowało pracowników do wybrania innego podejścia do zaprojektowania i konstruowania ekspozycji.

Montaż urządzeń audiowizualnych nadzorowała wewnętrzna grupa, nie zaś zewnętrzna firma. Zespół inżynierów firmy Panasonic zaproszono do pomocy w ocenie wykonalności założeń.

W efekcie instalacje muzeum odzwierciedlają pasję osób, które pracują w nim na co dzień. Pojawiły się także prośby o pomoc w przeprojektowaniu wystaw innych muzeów i instytucji.

Śladami historii

W Muzeum Moesgaard tradycyjne ekspozycje przedstawiające przedmioty codziennego użytku, które często można spotkać w muzeach historycznych, ustępują miejsca animowanym prezentacjom przedstawiającym bohaterów epoki i ich typowe zajęcia.

Dzięki wykorzystaniu specjalnych scenografii i ścieżek audio odtwarzanych w słuchawkach goście mogą dowiedzieć się, jak wyglądało życie wikingów
w ciasnych, wypełnionych dymem alejkach miasta Aarhus, znanego wówczas jako Aros.

Johan Ahrenfeldt, kierownik ds. technologii wystawowych, powiedział: „Chcieliśmy uwzględnić rozwiązania audiowizualne w całościowym procesie kreatywnym i opracować ambitne ekspozycje. Wtedy właśnie najbardziej docenia się możliwość współpracy z taką firmą, jak Panasonic, dzięki której mieliśmy pewność, że ostateczny efekt uzasadnia poniesione koszty."

„Obiektyw modelu DLE-030 miał tu kluczowe znaczenie. Pozwolił nam ożywić niektóre instalacje i zrealizować ambitne założenia architektoniczne, czym oczarowaliśmy odwiedzających”. Dzięki temu mogliśmy zachować elastyczność i osiągnąć coś nowego w świecie muzealnictwa.

Lista urządzeń

Projektory
20 x PT-RZ470
1 x PT-RZ430
10 x DZ680
4 x PT-DZ870
2 x PT-RZ670
1 x PT - DX100

 

Obiektywy
4 x DLE030
8 x DLE080
3 x DLE085
1 x DLE150
1 x DLE250

 

Ekrany
3 x TH-42FLE7ER
17 x TH-55LF6W
1 x TH-65LFE7E
2 x TH70LF50ER
1 x TH-80LFC70E