• Przełęcz Jungfraujoch: Panasonic na szczycie świata

Przełęcz Jungfraujoch: Panasonic na szczycie świata

Alpine Sensation to nazwa nowej atrakcji uruchomionej na leżącej na wysokości 3454 metrów nad poziomem morza przełęczy Jungfraujoch z okazji 100. rocznicy doprowadzenia tam linii kolejki zębatej. 

Alpine Sensation to wystawa składająca się z 360-stopniowej panoramy audiowizualnej i długiego na 250 metrów korytarza, w których wykorzystano projektory Panasonic zapewniające wyjątkową niezawodność i bezawaryjną eksploatację instalacji.

Miejsce pokazów stanowi tunel o długości 250 metrów oraz dwie sale znajdujące się między Halą Sfinksa i Lodowym Pałacem. Odwiedzający wchodzą na ruchomy chodnik biegnący wzdłuż długiej na 90 metrów ściany z reprodukcjami romantycznych obrazów, na których uchwycono tęsknotę za Alpami oraz zaprezentowano historię turystyki.

Jest to jednak dopiero pierwsza część wystawy Alpine Sensation. Druga obejmuje 250-metrową trasę pełną wrażeń oraz salę kinową w Hali Sfinksa. Jedną z największych atrakcji trasy są wnętrza, w których w plastyczny sposób zaprezentowano rozwój turystyki w Alpach oraz historię kolejki Jungfraubahn.

Dzięki strumieniowi pięknych zdjęć, a także połączeniu światła oraz dawnej i współczesnej muzyki z tego regionu odwiedzający mogą się wybrać w podróż, która zaczyna się od ambitnego pomysłu Adolfa Guyera-Zellera, a kończy na czasach wyczerpującego wysiłku związanego z budową Jungfraubahn. 

W sali projekcyjnej mieszczącej się w Hali Sfinksa wyświetlana jest 360-stopniowa prezentacja filmowa naturalnych „drapaczy chmur” otaczających przełęcz Jungfraujoch. Z kolei w grocie Edelweiss, czyli pomieszczeniu, na którego ścianach umieszczono lampy w kształcie szarotek alpejskich, znajduje się wielka kula zawierająca prezentację scenek z życia mieszkańców regionu Jungfrau i całej Szwajcarii.

Jej pełne niespodzianek wnętrze, w którym dzień nieustannie przechodzi w noc, a noc w dzień, to bajkowa Szwajcaria, którą zamieszkują wyglądające całkiem jak żywe drewniane figurki (zob.: zdjęcie na dole, po prawej stronie).  

Wiele niezwykle ambitnych wymagań

Specjaliści zaangażowani w realizację tego projektu musieli na etapie planowania zastanowić się nad wieloma kwestiami, w tym nad zróżnicowanymi możliwościami eksploatacji projektorów na wysokości ponad 3000 metrów nad poziomem morza ze względu na panującą tam bardzo niską temperaturę i wysoką wilgotność.

Firma Auviso, która zajmowała się integracją całego systemu, musiała zapewnić, że projektory będą w tych warunkach działały bezawaryjnie przez wiele lat. W związku z tym niezawodność stała się ich podstawowym priorytetem. Czynności konserwacyjne muszą być precyzyjnie rozplanowane, a ich wykonywanie nie zawsze jest możliwe w godzinach otwarcia wystawy. Dodatkowo na przełęcz Jungfraujoch można się dostać wyłącznie kolejką, a podróż z miejscowości Interlaken trwa niemal trzy godziny. Kolejne problemy to ograniczona ilość miejsca i niewielkie powierzchnie projekcyjne. Twórcy projektu nie chcieli przy tym rezygnować z możliwości wyświetlania intensywnych, wyrazistych i żywych obrazów, które przemawiałyby do wyobraźni zwiedzających.

W związku z tym postawiono także wymaganie, aby projektory pracowały możliwie jak najciszej, co pozwoliłoby gościom skupić się całkowicie na wystawie. Wreszcie sam montaż nie mógł nastręczać większych trudności.

— W Auviso nie codziennie wykonujemy prace konstrukcyjne na wysokości ponad 3454 metrów nad poziomem morza. Jednak dzięki dalekowzrocznemu planowaniu, specjalistycznej wiedzy naszych doświadczonych ekspertów i wyjątkowo niezawodnym produktom firmy Panasonic wszystkim zaangażowanym osobom udało się ostatecznie z powodzeniem zrealizować ten wyjątkowy projekt — mówi Florian Züger, szef działu systemów w firmie auviso. 

Niezwykle wydajny projektor 1-Chip DLP firmy Panasonic

Eksperci zdecydowali się zastosować siedem projektorów Panasonic PT-DZ6700, które wraz z obiektywami umieszczono w specjalnych obudowach chroniących przed działaniem czynników zewnętrznych. W niezwykle wydajnym projektorze z technologią 1-Chip DLP zastosowano podwójny system lamp, który pozwala na nieprzerwaną pracę nawet wówczas, gdy jedna lampa przestanie działać.

Korzystanie z urządzenia w trybie ECO pozwala wydłużyć czas działania lampy do około 3000 godzin. Dodatkowo projektor może pracować bez przerwy dzięki systemowi chłodzenia cieczą oraz filtrowi powietrza, który czyści się automatycznie. The PT-DZ6700 model also offers full WUXGA resolution, which delivers vividly sharp images at 6,000 lumens. 

Model PT-DZ6700 charakteryzuje się także pełną rozdzielczością WUXGA i pozwala wyświetlać żywe i ostre obrazy o jasności 6000 lumenów. 

Dzięki technologii zintegrowanego dopasowywania kolorów i łączenia krawędzi można połączyć ze sobą obrazy nawet 100 projektorów. PT-DZ6700 umożliwia także skorzystanie z funkcji side-by-side, która pozwala jednocześnie wyświetlać obok siebie dwa obrazy z różnych źródeł. 

Do projektora można podłączyć wiele różnych obiektywów, ale w związku z ograniczoną przestrzenią wystawy Alpine Sensation, firma Auviso zdecydowała się wykorzystać siedem szerokokątnych obiektywów zmiennoogniskowych ET-DLE080 (0,8–1,0:1) W zależności od powierzchni projekcyjnej można w ten sposób znacznie zmniejszyć odległość, z której wyświetlane są obrazy.

— Do tego projektu potrzebowaliśmy niezawodnych i solidnych projektorów, których nie wahalibyśmy się zastosować na wysokości 3454 metrów nad poziomem morza

Chcieliśmy także za wszelką cenę zyskać możliwość wyświetlania intensywnych, żywych i ostrych obrazów, które pozwoliłyby odwiedzającym zanurzyć się w zajmujący i interesujący świat. W związku z tym najistotniejsze były natężenie światła i rozdzielczość. Produkty Panasonic, w odróżnieniu od rozwiązań proponowanych przez konkurencję, zaspokoiły wszystkie nasze potrzeby. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać je w ramach tego projektu — mówi Florian Züger.