• Projekcja nie z tego świata

Projekcja nie z tego świata

Projektory firmy Panasonic użyte w pokazie mappingu 3D z okazji otwarcia nowego wydziału fizyki uczelni Durham University

Uczelnia Durham University, pragnąc uczcić otwarcie nowego instytutu Ogden Centre for Fundamental Physics, którego wzniesienie pochłonęło 11,5 mln USD, zleciła specjalistom z londyńskiej firmy The Projection Studio stworzenie multimedialnej projekcji zatytułowanej Worlds, Systems & Creations i wyświetlenie jej na fasadzie nowego budynku. 

Instytut Ogden Centre, zlokalizowany w dzielnicy Lower Mountjoy, będzie siedzibą dla międzynarodowego zespołu naukowców badających kosmos.

Na potrzeby mappingu 3D wykorzystano sześć projektorów Panasonic PT-DW17K2, które pokryły światłem całą fasadę gmachu.

„Ten projekt to doskonały przykład na to, co można osiągnąć dzięki połączeniu nauki i kultury”

Projekt powstał w ramach współpracy artystów z kosmologami i wykorzystuje prace Rossa Ashtona i Karen Monid z The Projection Studio.  Ośmiominutowy pokaz obejmował symulacje komputerowe wszechświata, stworzone przez uczelniany Instytut Kosmologii Obliczeniowej, którym towarzyszyła muzyka autorstwa Isobel Waller-Bridge.

Pokaz jest częścią zorganizowanej przez uczelnię kampanii skierowanej do szerokiej publiczności, której celem jest uczczenie powstania nowego centrum. Zwiedzający mieli możliwość poznania zagadnień związanych z wszechświatem dzięki różnym atrakcjom i prelekcjom. 

„Przygotowałem już wiele różnych projektów z wykorzystaniem projektorów Panasonic i zawsze uważałem je za bardzo trwałe” — powiedział Ross Ashton. „Dobrze oddają to, co przygotowaliśmy. Poziom jasności i głębia kolorów za każdym razem są imponujące.

Obraz był wyświetlany na skomplikowanej, głębokiej bryle 3D z bardzo bliska za pośrednictwem obiektywów szerokokątnych. Głębia ostrości, jaką zapewniają obiektywy, jest zawsze imponująca. Efekt był fantastyczny, dokładność kolorów i wysoka rozdzielczość pozwoliły uzyskać oszałamiający obraz na fasadzie budynku”.  

Dzięki niepowtarzalnemu systemowi czterech lamp projektor PT-DW17K2 osiąga jasność na poziomie 17 000 lumenów na najwyższym ustawieniu mocy, a mimo to zachowuje kompaktową formę. Opcja montażu w zakresie 360 stopni pozwala dopasować projektor do wymogów imprez na żywo i instalacji artystycznych.

„Przygotowałem już wiele różnych projektów z wykorzystaniem projektorów Panasonic i zawsze uważałem je za bardzo trwałe”

System obsługi wielu ekranów pozwala na ich bezproblemowe zestawianie z wykorzystaniem funkcji łączenia krawędzi, uzgadniania kolorów i cyfrowego powiększenia obrazu.

Zakres temperatury roboczej projektora wynosi 0–40°C w trybie portretowym. Dzięki temu doskonale sprawdził się podczas długich pokazów w chłodne wieczory na północnym wschodzie Anglii.

„Korzystałem już z projektorów DZ17K2 przy okazji różnych imprez z pokazami mapowania i zawsze urzekała mnie ich wytrzymałość. Nigdy mnie nie zawiodły” — dodał Ross Ashton.  

Durham University to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie. Ogden Centre będzie mieścił Instytut Kosmologii Obliczeniowej, Centrum Astronomii Pozagalaktycznej i Centrum Aparatury Zaawansowanej.

Placówka powstała dzięki dofinansowaniu w wysokości 3,35 mln ze środków funduszu Ogden Trust GBP, którego przewodniczącym jest Sir Peter Ogden, absolwent wydziału fizyki w Durham i przedsiębiorca, a także 1,5 mln GBP ze środków Wolfson Foundation i 900 000 GBP od prywatnych ofiarodawców.

Profesor Carlos Frenk, dyrektor Instytutu Kosmologii Obliczeniowej w Durham, powiedział: „Nowy budynek Ogden Centre for Fundamental Physics to oszałamiający klejnot architektury w naszym pięknym mieście. To imponująca siedziba dla Instytutu. Cieszymy się z możliwości kontynuowania naszych pionierskich badań w nowym domu”.

Mapping wideo to rodzaj prezentacji na żywo, który zdobywa coraz większą popularność. Opracowanie techniczne firmy Panasonic z roku 2015, powstałe na podstawie badań branżowych, wskazywało że ten rynek prężnie się rozwija.

Jedna czwarta respondentów badania odnotowała wzrost przychodów związanych z mappingiem na poziomie powyżej 50%, a u niemal połowy z nich wzrost przekroczył 100%. Projekcje coraz częściej zastępują bardziej tradycyjne rozwiązania, takie jak sztuczne ognie.

Przewodniczący rady Hrabstwa Durham Simon Henig powiedział: „Durham wdraża nowatorskie rozwiązania w wielu dziedzinach. Ten projekt to doskonały przykład tego, co można osiągnąć dzięki połączeniu nauki i kultury. To oświecające połączenie technologii i atmosfery akademickiej przyczynia się do budowania naszej reputacji w kraju i za granicą”.