• Odtwarzanie życia za kratami

Odtwarzanie życia za kratami

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii audiowizualnych muzeum więzienia Faengslet znów zapełniło się skazańcami i pracownikami służby więziennej. 

Muzeum udało się wiernie odtworzyć widoki, dźwięki i zapachy towarzyszące więziennej codzienności: od szarpanin między więźniami i zgrzytu ciężkich metalowych krat po specyficzny zapach konopi ulatniający się w bloku z celami. Dzięki takim wrażeniom zwiedzający poczują, jakby nigdy nie doszło do zamknięcia więzienia w 2006 roku.

Na początku odwiedzający wybierają kartę z identyfikatorem, do której przypisana jest jedną z ośmiu starannie dobranych historii, jakich można doświadczyć podczas zwiedzania więzienia. Można na przykład trafić na historię byłego więźnia, strażnika lub innego pracownika. Osoby ponownie zwiedzające muzeum mogą więc za każdym razem oglądać eksponaty z innego punktu wiedzenia.

Poruszane są różne tematy, na przykład problemy z narkotykami lub znienawidzony przez wszystkich więźniów cotygodniowy dzień ryby. W muzeum można zwiedzić wiele umeblowanych cel, aby przez chwilę poczuć się jak więzień. Cele są ozdobione ukrytymi graffiti, którym warto się przyjrzeć z bliska. Można również zobaczyć i poczuć zapach kuchni więziennej lub obejrzeć izbę chorych.

„Podczas zwiedzania więzienia jest osiem okazji na spotkanie wybranego bohatera i usłyszenie jego wyjątkowej historii. Ludziom się to podoba, ponieważ zdołaliśmy z powrotem ożywić więzienie” — powiedziała Anne Bjerrekær, dyrektor muzeum więzienia. — „Po wyjściu z muzeum zwiedzający wiedzą więcej o więziennej codzienności”.

Na system składa się 56 projektorów firmy Panasonic, które pomagają w tworzeniu cieni w korytarzach oraz wyświetlaniu krępych więźniów.

Większość z nich to projektory laserowe Solid Shine™. W całym więzieniu zamontowano łącznie 45 urządzeń PT-RZ330EJ.

Projektory Solid Shine™ wybrano ze względu na imponujące poziomy jasności i kontrastu, a także możliwość wieloletniej pracy bez konserwacji, która przekłada się na siedem lat pracy bez konieczności wymiany filtra i źródła światła.

Tradycyjne lampy w projektorach pracują przy 100% poborze mocy, co oznacza wyświetlanie 100% jasności, bez względu na bieżącą jasność rzutowanego obrazu.  Diody laserowe są natomiast regulowanymi źródłami światła. Wykorzystują 100% mocy tylko wtedy, gdy wymagana jest pełna jasność. Dzięki temu zużywają mniej energii i pracują o wiele dłużej.

Wiele projektorów ukryto w szafkach lub zawieszono pionowo nad drzwiami. Było to możliwe za sprawą silnika optycznego laserowego źródła światła. W zależności od potrzeb instalacyjnych projektory laserowe można obracać o 360 stopni oraz pod różnymi kątami. Dzięki praktycznie zerowej emisji ciepła można je wykorzystywać w wielu nieszablonowych i inteligentnych zastosowaniach.

„Chcieliśmy utworzyć eksponaty nierzucające się w zbytnio oczy, tak by zwiedzający nie mogli się natychmiast domyślić, skąd jest wyświetlana treść” — powiedział Mads Havemann, projektant ekspozycji w firmie Kvorning Design & Communication. — „Aby osiągnąć zamierzony efekt, musieliśmy wykorzystać projektory umożliwiające montaż w dyskretnych miejscach. Projektory laserowe/LED firmy Panasonic wyświetlają obrazy z każdej wybranej przez nas pozycji, a ponieważ emitują niewiele ciepła i są praktycznie bezgłośne, pomogły nam w podkreśleniu atmosfery tego miejsca, nawet w tak małych pomieszczeniach jak cele”.

Przygoda zaczyna się w miejscu przyjmowania nowych więźniów. Trzy łuki z tradycyjnymi belkami tworzą ramkę, w której osiem projektorów firmy Panasonic z obiektywami krótkoogniskowymi tworzy grę świateł na przeciwległej ścianie. Wzdłuż korytarza widać strażników prowadzących więźniów w kajdankach. Tę prostą, ale zarazem wydajną technikę wykorzystano w całym muzeum. Wyświetlane treści wyglądają na autentyczne, ponieważ były nagrywane z pomocą byłych więźniów i pracowników więzienia. 

Jedną z najbardziej fascynujących historii opowiada Sonny Rasmussen, były więzień, którego imponująca postura jest wyświetlana w różnych miejscach budynku za pomocą projekcji 1:1. Opisuje on ciekawe sytuacje z czasów, gdy rządził kontrabandą, wspomina o zamknięciu w izolatce oraz opowiada wzruszająco o tym, że nie widział, jak dorastają jego dzieci. Każda historia jest wyświetlana za pomocą projektorów PT-RZ330EJ. Dzięki ich wysokiej jasności i kontrastowi wyświetlane obrazy wyglądają na autentyczne, nawet gdy więzienie wypełnia naturalne światło słoneczne.

W jednym miejscu Sonny wspomina dawne dzieje, siedząc na drewnianej ławce w jednym z bloków cel. Projektanci wykorzystali mapowanie cyfrowe w taki sposób, że wirtualny obraz więźnia pojawia się idealnie na prawdziwej ławce. Podobnej techniki użyto w bloku z prysznicami, gdzie jego groźna postura wypełnia wykafelkowaną ścianę. 

Ekspozycje zostały zaprojektowane przez firmę Kvorning Design & Communication i zintegrowane przez AV-Huset.

Lasse Werner, doradca ds. klientów biznesowych w firmie AV-Huset dodaje — „Szczególnie dużą korzyścią dla muzeum ze stosowania projektorów Solid Shine™ firmy Panasonic jest to, że są praktycznie niezauważalne po montażu. Pełna pomoc techniczna w tym miejscu jest niemożliwa, więc dobrze jest mieć świadomość, że zamontowano projektory, które będą działać do siedmiu lat bez konserwacji”.