• Wspaniałe projekcje w banku

Wspaniałe projekcje w banku

W 1939 r. właściciele rezydencji Upton House — rodzina Bearstedów — wyprowadzili się ze swojego domu rodzinnego w pobliżu Banbury, a następnie przeniesiono tam należący do nich bank. 

W związku z koniecznością ochrony personelu i zasobów przed nalotami na Londyn firma M. Samuel & Co. przeniosła tam całą swoją działalność i księgi na czas II wojny światowej.

27 marca 2015 r. odbyło się otwarcie nowej wystawy prezentującej tę wojenną historię.

Wystawa Banking for Victory (Praca banku dla zwycięstwa) przedstawia całkowite przekształcenie Upton House. Zwiedzający mogą dołączyć do historii i cofnąć się w czasie, aby zobaczyć, jak personel banku żył i pracował w nowym otoczeniu.

W sali Long Gallery umieszczono biurka i maszyny do pisania wraz z światowej klasy kolekcją obrazów i porcelany. Wszystko wygląda tak jak w latach 40. XX wieku. Otwarto nowe sale, ogrody wzbogacono o elementy z czasów wojny, a zwiedzający mogą dowiedzieć się, co się działo, gdy zwykli ludzie przejęli to niezwykłe miejsce.

Firma Panasonic pomogła ożywić wystawę, zapewniając technologie wyświetlaczy i projekcji o wysokiej rozdzielczości, które podnoszą interaktywność oraz wprowadzają odpowiednią atmosferę i ruch do Upton House. Technologia firmy Panasonic pomaga zwiedzającym wyobrazić sobie życie i pracę w banku w czasach wojny.

Rachael O’Connor-Boyd, menedżer kolekcji Upton House, powiedziała — Wojna stanowi tło historii grupy zwykłych ludzi z Londynu, którzy przenieśli się do Upton, aby tu żyć i pracować. Partnerstwo z firmą Panasonic pomogło przedstawić w żywy sposób wyniki wszystkich badań i historie ludzi. 

Wszystkie wystawy National Trust są przeznaczone dla całych rodzin, więc nasze obiekty i zbiory muszą być atrakcyjne dla zwiedzających wychowanych na interaktywnych materiałach i filmach. Równie ważna jest odpowiednia równowaga, ponieważ takie elementy nie mogą kłócić się z resztą wystawy. Dzięki zastosowaniu projektorów laserowych udało nam się zachować cichą, refleksyjną atmosferę, ale również uzyskać znaczny dramatyzm, co nie udałoby się bez pomocy firmy Panasonic. ” 

Nieograniczone ambicje projekcyjne

Do stworzenia wyjątkowego pierwszego wrażenia użyto rodzinnej jadalni. Ogłoszenie Neville'a Chamberlaina na temat przystąpienia Wielkiej Brytanii do wojny połączono z materiałem z archiwum Pathé rzutowanym na bogato zdobiony sufit.

Efekt uzyskano dzięki zastosowaniu modelu Panasonic PT-RW630 — pierwszego na świecie laserowego projektora z technologią 1-CHIP DLP wyposażonego w obiektyw ET-DLE030 o ultrakrótkim rzucie. Sprzęt odwrócono i ukryto w kominku, aby wyświetlać obraz o szerokości 10 m na suficie jadalni. Przedstawia on chmury widziane przez dach uszkodzony podczas nalotu w trakcie wojny.

— Chcieliśmy wywołać odpowiednie wrażenie. Zwiedzający mieli nie wiedzieć, skąd wziął się obraz ani czego jeszcze mogą się spodziewać. Z pewnością udało się nam to osiągnąć — dodała Rachael O’Connor-Boyd.

Projektor z baldachimem

W długiej galerii interaktywny ekran dotykowy ożywi opowieści o tym, co firma M. Samuel & Co. robiła, aby wspomóc działania wojenne. 50-calowy wyświetlacz LFB70 obsługuje do sześciu punktów dotyku jednocześnie.

Zajmująca się integracją firma Arty Bon Bon Design umieściła ekran na biurku z tamtego okresu z wykończeniem z drewna, aby technologia pasowała do wystroju.

Podobnie zharmonizowano z otoczeniem projektor, który wbudowano w należące niegdyś do Lady Bearsted łoże z baldachimem. Za ekran do wyświetlania filmów z jej wojennej historii posłużyła płocienna tkanina udrapowana na zewnętrznej ramie.

W przyległej garderobie projektor laserowy PT-RW330 posłużył do przedstawienia pracy Lorda Bearsteda w agencji Special Operations Executive. 

Doskonała jakość obrazu

W rodzinnym pokoju z obrazami projektor Panasonic PT-RZ670 z laserowym źródłem światła o jasności 6500 lumenów wyposażony w obiektyw ET-DLE030 o ultrakrótkim rzucie służy do tworzenia 17-metrowego obrazu na płóciennej tkaninie zasłaniającej wnękę okienną.

Film pokazuje, co działo się z rodziną po wojnie.  Rachael O’Connor-Boyd powiedziała — Pokój z obrazami jest naturalnym zakończeniem zwiedzania Upton House. Po obejrzeniu wystawy i materiałów wielu zwiedzających chce dowiedzieć się, co działo się z rodziną po wojnie, a dla niektórych jest to bardzo emocjonujące przeżycie.

Kino w Upton

Projektor hybrydowy (laserowo-diodowy) PT-RZ370 wstawiono do namiotu na posesji, aby stworzyć prawdziwe wojenne kino.

Wysoka jasność projektora oznacza, że zwiedzający niezależnie od wieku mogą oglądać filmy z archiwum Pathé również w ciągu dnia.  

Wystawa Banking for Victory to tylko jedna z inicjatyw, nad którą firma Panasonic pracuje wspólnie z National Trust, ożywiając eksponaty i zapewniając zwiedzającym niezapomniane wrażenia. Energooszczędne, odnawialne technologie firmy Panasonic umożliwiają National Trust zbliżenie się do celu, jakim jest bardziej ekologiczne prowadzenie działalności.

Więcej informacji o projektorach i profesjonalnych wyświetlaczach firmy Panasonic zamieszczono na stronie https://business.panasonic.pl/systemy-wizualne/