• Magiczna podróż w zaczarowany świat Hansa Christiana Andersena

Magiczna podróż w zaczarowany świat Hansa Christiana Andersena

Mistrz bajkopisarstwa, Hans Christian Andersen, napisał, że „podróżować to żyć”. Tłumy odwiedzające duńskie miasto Odense mogły się o tym przekonać latem 2014 roku podczas pełnej przygód podróży do świata baśni Andersena.

Spece od iluminacji wykorzystali elewację ratusza w Odense do zaprezentowania widowiskowego pokazu świateł 3D. Budynek zmienił się w scenę dla kolorowych i tańczących postaci z baśni Andersena. Wszystko wydarzyło się w rodzinnym mieście autora podczas dorocznego Festiwalu Andersena.

Każdy pokaz zgromadził około 12 000 widzów, którzy mogli zobaczyć dziewczynkę z zapałkami, dzielnego ołowianego żołnierzyka, królewnę, która pokochała głupiego Jasia, i wiele innych postaci z baśni znanego pisarza. Wszystkie przetoczyły się tanecznym krokiem przez elewację ratusza przy akompaniamencie muzyki klasycznej oraz realistycznych efektów dźwiękowych i świetlnych.

„Andersen miał silną potrzebę twórczego wyrażania siebie, a jego wyobraźnia nie miała sobie równych. Organizatorzy Festiwalu Andersena poprosili nas o przygotowanie pokazu świateł, a my z pewnością zawarliśmy w nim osobowość pisarza”, wyjaśnia Nojus Sabalis, duński artysta litewskiego pochodzenia z We Create Magic.

Cicha, ale ogromna rola w ilustrowaniu baśni

„Projektory to podstawa pokazów świateł 3D. Bez odpowiedniego sprzętu nie udałoby nam się stworzyć tak wspaniałego widowiska”, twierdzi Nojus Sabalis i podkreśla, że w doborze projektora najważniejsze są niezawodność i ostrość obrazu.

„Wybraliśmy dwa projektory Panasonic o jasności 20 000 lm, bo wyświetlają obrazy wysokiej jakości i niezwykle łatwo się z nimi pracuje podczas mapowania 3D”, wyjaśnia Nojus Sabalis. „Podczas pokazu możemy być spokojni, bo projektory Panasonic o jasności 20 000 lm mają system czterolampowy. Nic się nie stanie, gdy jedna z lamp zgaśnie podczas pokazu”, informuje Nojus Sabalis.

Projektory tej klasy ważą zazwyczaj 120–150 kg, ale Panasonic oferuje urządzenie PT-DZ21K o wadze zaledwie 43 kg. To ogromna zaleta, gdy artysta musi instalować projektor na szczycie budynku.

„Podczas pokazów świateł 3D projektor często trzeba umieścić na dachu.  Projektor Panasonic jest mały i poręczny, więc dwóch mężczyzn z łatwością go uniesie. Dzięki temu możemy go umieścić na dachu, tam gdzie chcemy. Mimo niepozornych rozmiarów projektor jest równie dobry, co ogromne urządzenia od konkurencji”, chwali Nojus Sabalis.

Instalując projektor na dachu, trzeba go również dostosować do konkretnego budynku, a to może być czasochłonne przy braku funkcjonalności. Sabalis wyjaśnia:

„Projektory Panasonic można dostosować do budynku dwa razy szybciej w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń. Wynika to z niezwykle prostego w obsłudze interfejsu zintegrowanego z urządzeniami. Projektor Panasonic odgrywa kluczową rolę w kreowaniu magii pokazów 3D”.

O Festiwalu Andersena

Festiwal Andersena to trwające tydzień wydarzenie kulturalne, które ma na celu promowanie miasta Odense lokalnie i globalnie poprzez świat baśni słynnego pisarza. Hans Christian Andersen tworzył przepiękne baśnie i dążył do twórczego wyrażania siebie. Festiwal Andersena odzwierciedla to i zmienia Odense w cudowne, magiczne i pełne przygód miejsce.

Jednym z najważniejszych wydarzeń jest przygotowany przez We Create Magic niesamowity pokaz świateł 3D na elewacji ratusza. W 2014 r. iluminacje cieszyły się tak dużą popularnością, że trzeba było organizować dodatkowe pokazy. W wyjątkową, trójwymiarową podróż do świata Andersena udało się łącznie około 100 000 widzów.

O projektorze Panasonic PT-DZ21K

PT-DZ21K to sztandarowy model dla profesjonalistów. Znalazł zastosowanie podczas prestiżowych pokazów np. na Festiwalu Świateł w Berlinie w 2012 r., na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. oraz podczas trasy „The Wall” Rogera Watersa.

Najważniejsze cechy projektora:

  • Świetnej jakości obrazy i kompaktowa obudowa
  • Wysoka niezawodność, niski koszt posiadania i łatwa konserwacja
  • Elastyczny system montażu o zróżnicowanej funkcjonalności

 

Pokaz można obejrzeć na stronie:

https://vimeo.com/107785872