• Visual System Solutions

Katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) w Monachium

 

Olśniewające widoki w całej okazałości, dostępne dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom wizualnym.

Katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) to charakterystyczny punkt Monachium. Późnogotycka ceglana budowla olśniewa odwiedzających i wprawia ich w podniosły nastrój.
Dzięki rozwiązaniom wizualnym firmy Panasonic, nabożeństwa i uroczystości stały się jeszcze bardziej ujmujące, nie tracąc przy tym swojej uroczystej powagi.

Symbol Monachium, nieodłączny element krajobrazu miasta

Budowa katedry, zlokalizowanej w centrum Starego Miasta, rozpoczęła się w roku 1468.
W trakcie II wojny światowej świątynia została bardzo zniszczona podczas nalotów. Po wojnie odbudowywano ją w wielu etapach.
Imponujące, bliźniacze wieże katedry, przykryte kopułami, można zobaczyć już z daleka. Elegancja nawy głównej z 22 ośmiobocznymi, białymi kolumnami, rzuca się w oczy zaraz po wejściu do olśniewającego, późnogotyckiego wnętrza. Katedra jest jedną z najbardziej znanych świątyń w południowych Niemczech, odbywają się w niej msze, w których uczestniczą tysiące osób. Od wielu pokoleń opiekę nad tą okazałą i tradycjonalną katedrą sprawują arcybiskupi.

Wyzwanie: Instalacja sprzętu bez naruszania piękna i powagi świątyni

Przez lata katedra borykała się z następującym problemem: z uwagi na wielkie kolumny, ludzie przebywający w nawach bocznych nie widzieli ołtarza i prezbiterium. W katedrze planowano zainstalować wielkoformatowe ekrany, aby uroczystości mogły być widziane przez ludzi w nawach bocznych. Napotkano jednak pięć dużych problemów:

1: Najnowsze urządzenia wizualne zdecydowanie nie pasowały do stylu późnogotyckiej katedry.
2: Ze względu na konstrukcję katedry każda czynność konserwacyjna i wymiana lamp wymagałaby pracy na dużych wysokościach.
3: Należało wyeliminować możliwość samoczynnego wyłączania się sprzętu podczas nabożeństw.
4: Potrzebny był wysokiej jakości system projekcji tylnej, mogący pracować przy świetle dziennym.
5: Projektory oraz ekrany projekcji tylnej musiałyby być automatycznie poruszane i przenoszone do schowków w czasie, kiedy nie byłyby używane.

Firmy zajmujące się poszczególnymi etapami (Müller-BBM GmbH odpowiedzialna za projekt i doradztwo audio-wideo, Dobler Consult odpowiedzialna z doradztwo ogólnobudowlane oraz VETH e.K. odpowiedzialna za operacje i zarządzanie) stawiły czoła wspomnianym problemom, decydując się na adaptację oryginalnego systemu przechowywania ekranów, i rozszerzenie go o nowo zaprojektowany elektryczny system przechowywania dla dwóch projektorów Panasonic PT-DZ21K.

Rozwiązanie: Niesamowita wydajność i wysoka niezawodność w kompaktowej formie

Nowo zaprojektowane systemy przechowywania zostały zainstalowane w obu oknach nawy bocznej, na wysokości ośmiu metrów, nie naruszając spójności wnętrza.

Projektory, wykonując tylko trzy ruchy, powoli obracają się, odchylają oraz chowają w elektrycznie otwieranych schowkach za kolumnami. Projektory PT-DZ21K 3-Chip DLP™ firmy Panasonic są teraz nieodłącznie związane z tym specjalnym systemem przechowywania. Dzięki temu, że są kompaktowe i lekkie (a przy tym niezawodne) doskonale nadają się do instalacji na wysokościach..

Użycie projektorów Panasonic PT-DZ21K 3-Chip DLP™ zapewnia wysoką jasność oraz jakość obrazu nawet podczas nabożeństw odprawianych w letnie, słoneczne popołudnia.

Decyzja o użyciu projektorów PT-DZ21K oraz systemu projekcji tylnej przystosowanego do użycia w świetle dziennym i wyposażonego w ekran ze specjalnego elastycznego materiału okazała się bardzo trafna. Nawet duża ilość światła wpadającego przez wielkie okna do wnętrza kościoła nie przeszkadza w wyświetlaniu wysokiej jakości obrazu.

Czynności konserwacyjne muszą być zaplanowane i przeprowadzone w odpowiednim czasie, aby zapobiec przerywaniu uroczystości kościelnych.

Oprogramowanie Early Warning (ET-SWA100F) firmy Panasonic monitoruje stan projektorów podłączonych do sieci intranet i informuje o jakiejkolwiek wykrytej nieprawidłowości lub oznace problemu. Pozwala to na sprawne zaplanowanie zadań związanych z konserwacją i zminimalizowanie potrzeby problematycznych prac na wysokościach.

Oprogramowanie Early Warning posiada również funkcję klienta, która umożliwia sprawdzenie stanu projektorów za pomocą komputera lub tabletu bez konieczności podchodzenia do serwera monitorującego. Każdy projektor może być kontrolowany zdalnie za pomocą ekranu kontrolnego połączonego z oprogramowaniem Early Warning poprzez przeglądarkę internetową. Możliwość ciągłego monitorowania i kontrolowania systemu pozwala zapewnić jego niezawodne działanie.

System wideo jest oparty na standardzie transmisji HD-SDI, więc w każdej chwili można połączyć się z sygnałem z wozów transmisyjnych, często używanych podczas większych uroczystości i wydarzeń. Obraz jest kompatybilny ze standardem HD, co daje możliwość odtworzenia na urządzeniach domowych oraz transmisji strumieniowej w internecie.

Oprócz kamer przeznaczonych do zbliżeń i ujęć ze średniej odległości, w katedrze zamontowano również kamerę Panasonic AK-HC1800 z obrotowo-uchylną głowicą Panasonic AW-PH400. Jest ona usytuowana na galerii z organami i ma możliwość filmowania dalekich ujęć (do ponad 70 m). Centrum operacyjne znajduje się w podziemiach. Do zarządzania systemem używana jest konsola Panasonic AV-HS450 ze specjalnym panelem kontrolnym.

Żywe obrazy i inspirujący przekaz

Na początku majestatycznej ceremonii, uczestnicy pogrążeni są w uroczystej ciszy.
Wierni mają możliwość obserwowania ceremonii nawet z miejsc oddalonych od ołtarza. Dzięki temu mają wrażenie, że w pełni w niej uczestniczą.
Dzięki Projektorowi PT-DZ21K obrazy są bardzo realne, dając obserwującym wrażenie bycia w samym prezbiterium. Pomaga to również w przekazywaniu inspirujących przesłań.

Miejsce

Sprzęt

Dwa projektory 3-Chip DLP™, projektor PT-DZ21K
Informacje o produkcie
Oprogramowanie Early Warning ET-SWA100
Informacje o produkcie

 

Projekt i doradztwo

Zarządzanie i eksploatacja

Müller-BBM GmbH
Firma Müller-BBM GmbH oraz podmioty z nią powiązane oraz zależne są częścią Müller-BBM Group, która zrzesza firmy inżynieryjne oraz zajmujące się sprawami technicznymi i oprogramowaniem.
Müller-BBM jest jedną z czołowych firm dostarczających raporty ekspertów oraz usługi konsultingowe, pomiarowe i planowania we wszystkich dziedzinach akustyki, fizyki i ochrony środowiska.
 

 

VETH e.K
Porady dotyczące planowania, projektu, instalacji i działania technologii informacyjnej dostarczane były przez VETH.
Skupiono się na identyfikacji i implementacji specyficznych potrzeb klienta w zakresie rozwiązań przetwarzania danych elektronicznych.
Firma VETH e.K zapewnia kompleksową obsługę dotyczącą zakupów, konfiguracji, szkolenia i rozwiązywania problemów.