• Idealne tło dla dud I bębnów

Idealne tło dla dud I bębnów

Firma the projection studio wykorzystuje projektory firmy panasonic o dużej jasności podczas słynnej parady wojskowej

Zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu zamek w Edynburgu już z daleka dominuje nad linią horyzontu. 

Prowadzi do niego słynna ulica Royal Mile, a na jego terenie odbywa się coroczny festiwal Royal Edinburgh Military Tattoo, który ogląda 220 tysięcy widzów na żywo oraz 100 milionów osób przed telewizorami. 

To wydarzenie jest organizowane corocznie w sierpniu już od 1950 roku i jest jednym z dwunastu festiwali odbywających się w Edynburgu. 

Podczas jego trwania można podziwiać występy Brytyjskich Sił Zbrojnych, a także wielu innych orkiestr wojskowych i zespołów demonstracyjnych, zarówno międzynarodowych, jak i należących do Wspólnoty Narodów. 

Od 2005 roku do występów dodawane są projekcje, które uzupełniają je o obrazy wyświetlane na fasadzie zamku. Festiwal łączy w sobie spektakl światła i dźwięku, tradycyjną uroczystą muzykę wojskową, przemarsze oraz pokazy sztucznych ogni. 

Organizatorzy tej imprezy w roku 2016 uznali, że ich dotychczasowe systemy projekcyjne były przestarzałe i niewystarczająco jasne, ponieważ projekcje były słabo widoczne na tle pokazów świetlnych oraz sztucznych ogni, które z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Co więcej, niesprzyjająca pogoda często powodowała, że mury zamku był mokre, co jeszcze bardziej utrudniało wyświetlanie projekcji.

Firma The Projection Studio, która tworzy treści do festiwalu Tattoo od 2005 roku, została poproszona o pomoc w wyborze odpowiedniego systemu projekcyjnego o dużej jasności. Ross Ashton, dyrektor kreatywny tej firmy, twierdzi - „Zmodernizowaliśmy system projekcyjny główne z tego względu, że stanowi on element znacznie większego pokazu światła i dźwięku. 

Projektant oświetlenia musi zadbać o to, aby oświetlić setki uczestników pokazu na esplanadzie na tyle mocno, by byli widoczni dla widzów. W rezultacie na ten obszar pada dużo światła. Z tego względu projekcja musi być wystarczająco jasna, by wyglądać imponująco i wyróżniać się mimo tak dużej ilości światła na pierwszym planie". 

Po przeprowadzeniu nocnych pokazów testowych organizatorzy zdecydowali się zainwestować w technologię projekcyjną firmy Panasonic. W sumie zdecydowano się na użycie dwunastu projektorów PT-DW17K2 3-chip DLP™ ze względu na ich niezwykłą jasność oraz wyraźne odwzorowanie kolorów. 

„Dzięki nowej technologii widzowie mogą podziwiać jeszcze ciekawsze pokazy"

Każdy z nich ma jasność 17 000 lumenów i współczynnik kontrastu 10 000:1. Podobnie jak inne projektory firmy Panasonic przeznaczone do użycia w dużych obiektach model
PT-DW17K2 ma niezwykle kompaktową obudowę i wiele zaawansowanych funkcji, takich jak łączność DIGITAL LINK, tryb portretowy czy wyświetlanie na wielu ekranach. Dodatkowo projektory DW17K2 wyposażono w cztery lampy, więc pokaz nie zostanie przerwany, nawet jeśli jedna z nich ulegnie awarii. Widzowie na pewno będą zadowoleni z przedstawienia. 

Doug Cook, szef obsługi festiwalu Royal Edinburgh Military Tattoo, dodaje - „Nasze poprzednie projektory były bardzoprzestarzałe. Postanowiliśmy je wymienić na takie z
najnowocześniejszą technologią". 

„Zawsze pytam widzów, co im się podobało w naszym pokazie. W tym roku zmiana jest zauważalna ze względu na doskonałej jakości obrazy, jakie zapewniają nowe projektory.
Osoby, które widziały go wcześniej, zauważają różnicę, głównie dlatego, że wyświetlane obrazy są teraz o wiele jaśniejsze i ostrzejsze, a projektory generują więcej światła. Dzięki nowej technologii widzowie mogą podziwiać jeszcze ciekawsze pokazy". 

Nowoczesny system projekcyjny umożliwił ekspertom ds. mappingu wideo 3D z firmy The Projection Studio wykorzystanie w pokazie bardziej złożonych elementów wizualnych, takich jak sekwencje geometryczne, montaże obrazów oraz efekty pękających kamieni, które wyglądają świetnie na fasadzie zamku. 

„Jest to chyba najtrudniejsza powierzchnia, z jaką pracowałem"

Ross Ashton dodaje - „Projekcja przedstawia wodospady, Mordor, a także pękające i eksplodujące mury zamku, więc stała się o wiele bardziej ekscytująca". 

Obrazy są wyświetlane na obszarze o szerokości 90 m i pokrywają całe mury zamkowe, natomiast występy na żywo odbywają się na esplanadzie poniżej. 

Pokaz trwa łącznie prawie dwie godziny i niesie ze sobą różne wyzwania, szczególnie te związane z powierzchnią projekcyjną. 

„Cały zamek jest asymetryczny oraz ma liczne mury zewnętrzne i wały obronne oddalone w niektórych miejscach od projektorów nawet o 60 metrów. Jest to chyba najtrudniejsza powierzchnia, z jaką pracowałem. Mury zamku nie należą do jasnych, a gdy spadnie deszcz robią się jeszcze ciemniejsze".