• Pełno światła na pełnym morzu

Pełno światła na pełnym morzu

Firma Amptown System Company stworzyła za pomocą projektorów Panasonic wyjątkową przestrzeń rozrywkową dla przewoźnika Royal Caribbean International

Chyba każdy się zgodzi, że świat statków rejsowych przeszedł dość radykalne zmiany w ostatnich latach. 

Przekształcenie statków wycieczkowych z pływających domów spokojnej starości w ośrodki wczasowe, zapewniające rozrywkę nawet najbardziej sprawnym, młodym umysłom, jest widoczne na każdym kroku.

Tej branżowej rewolucji przewodzi Royal Caribbean International. 

Na pokładzie nowoczesnych okrętów klasy Quantum tego przewoźnika goście mogą odkryć wyjątkowe atrakcje, sporty, gry i pokazy, które są skierowane do odbiorców w każdym wieku, bez względu na zainteresowania.

Do okrętów Quantum of the Seas i Anthem of the Seas w marcu 2016 r. dołączył nowy — Ovation of the Seas. Każdy z nich jest ponad trzykrotnie większy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Na tej powierzchni znaleźć można 16 pokładów gościnnych oraz 2090 kabin prywatnych, w tym 1570 kabin z balkonami oraz 373 kabin wewnętrznych. Wszystkie kabiny są wyposażone w nowoczesne balkony wirtualne.

Dzięki staraniom mającym na celu zapewnienie jak najlepszej rozrywki powstała wielopoziomowa sala Two70, która może pomieścić 540 gości.

Two70 sprawnie łączy rozrywkę i rozwiązania technologiczne, aby móc przekształcić swoje oblicze z dziennego na nocne.  To doskonałe miejsce, aby cieszyć się widokiem otwartego morza w ciągu dnia. Nowoczesne i wygodne wnętrza sali Two70 pozwalają gościom wypocząć.  Po zachodzie słońca to oszałamiające pomieszczenie stopniowo odkrywa swój nocny wystrój, pozwalając gościom cieszyć się spektakularnymi, tajemniczymi i nieoczekiwanymi rozrywkami. 

Dzięki zastosowaniu niespotykanych rozwiązań technologicznych każdy pokaz w sali Two70 jest wielopoziomowy i przyciąga uwagę gości występami na żywo, zapierającymi dech w piersiach filmami oraz cyfrową scenerią.  

„Zastosowane tu technologie kosztowały więcej niż pierwszy okręt Royal Caribbean” — powiedział Richard Fain, przewodniczący i dyrektor generalny Royal Caribbean Cruises. 

Centralny filar sali Two70 to Vistarama — mapping wideo od podłogi po sufit, który umożliwia przewoźnikowi Royal Caribbean stworzenie dowolnej sceny, prawdziwej bądź wymyślonej, w funkcji tła dla teatru.  Dzięki połączeniu 18 bardzo jasnych projektorów Vistarama tworzy ekran o oszałamiającej rozdzielczości 12K, który liczy 30 metrów szerokości i 6 metrów wysokości.

Dodatkowo sześć elastycznych ekranów ABB RoboScreens® rozmieszczonych w sali Two70 wyświetla zaskakujące wizualizacje przez całą podróż. Ekrany Roboscreen mają ponad 2 metry wysokości i są sterowane potężnymi mechanicznymi ramionami, dzięki którym mogą przesuwać się oraz obracać samodzielnie lub wspólnie.

Kreatywne możliwości rozwiązań Vistarama oraz Roboscreen budzi do życia Andy Flessas, animator maszyn i dyrektor zarządzający firmy Robotic Arts. Pomysłowe i oryginalne treści cyfrowe są tworzone specjalnie na potrzeby Royal Caribbean przez firmę Moment Factory — znane na świecie studio multimedialne z siedzibą w Montrealu w Kanadzie.

Simon Lupini, producent w firmie Moment Factory, powiedział: „Zdecydowanie podzielamy pogląd Royal Caribbean, że połączenie technologii i występów na żywo to właściwa droga ku przyszłości. Dzięki wzbogaceniu prezentacji rozwiązaniami technologicznymi możemy tworzyć niesamowite przestrzenie i treści”.

„Autorem technologicznej wizji sali Two70 jest Christopher Vlassopulos z Royal Caribbean” — powiedział Leif Witte, dyrektor zarządzający w firmie Amptown System Company i integrator systemów, który pracuje w Hamburgu w Niemczech. Jest odpowiedzialny za połączenie i wspólną pracę rozwiązań multimedialnych i rozrywkowych na statkach Royal Caribbean klasy Quantum. Jego zdaniem pod względem technicznym okna stanowiły idealne tło. Wraz z Christopherem, firmą Panasonic i firmą Coolux Media Systems znaleźliśmy sposób na idealne osadzenie projektorów w środowisku architektonicznym i urzeczywistnić tę wizję. Dzięki połączeniu tych spektakularnych elementów powstała atrakcja, jakiej dotąd jeszcze nie było.

„Zainstalowaliśmy 18 projektorów Panasonic DZ21K2 Evo o mocy 20 000 lumenów, ponieważ są na tyle małe, jasne i ciche, że mogliśmy zastosować je w teatrze. To naprawdę było idealne rozwiązanie na potrzeby tego projektu”.

Panasonic DZ21K2 to unowocześniona wersja czołowego europejskiego modelu projektora o dużej jasności, który zadebiutował na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie.

Firma Panasonic zastosowała w nim nowy zaawansowany procesor Real Motion, umożliwiający osiągnięcie prędkości odświeżania 120 Hz, i udoskonaliła silnik optyczny znany z serii Evo w celu zwiększenia wydajności ogniskowania i zmniejszenia rozmiarów konstrukcji.

„Niezawodność jest dla nas bardzo ważna. Goście korzystają z pomieszczenia przez cały dzień, a co noc organizujemy pokaz, dlatego czas na przestoje jest bardzo ograniczony. Projektory Panasonic są ważnym elementem w tym rozwiązaniu i do dziś nie sprawiły żadnego problemu” — dodał Leif Witte. „Musimy rzecz jasna zapewnić możliwość przeprowadzenia konserwacji projektorów bez wpływu na mapping wideo. Dlatego opracowaliśmy i skonstruowaliśmy specjalne mocowanie dla poszczególnych projektorów. Ułatwia ono zespołowi techników na pokładzie wymianę filtrów i lamp w taki sposób, aby nie zmieniać pozycji urządzeń. Projektory wsuwają się z powrotem na miejsce z milimetrową dokładnością”.

„Odległość między ramieniem mechanicznym robota a ekranem jest niewielka, dlatego wykorzystaliśmy obiektywy Panasonic ET-D75LE6 o krótkim rzucie, aby uzyskać obraz 12K na ekranie. Wygląda bardzo realistycznie: pejzaże morskie i nocne wyglądają jak żywe”.