• Firma Panasonic wypełni hiszpańskie lotniska światłem, kolorem i żywymi obrazami

Firma Panasonic wypełni hiszpańskie lotniska światłem, kolorem i żywymi obrazami

Dzięki firmie CEMUSA na wielu hiszpańskich lotniskach znajdzie się ponad 170 sztuk ekranów Panasonic o przekątnej 70 cali

Gdy wcześniejszy kontrakt w tej dziedzinie przestał obowiązywać, firma Aena, hiszpański operator lotnisk, rozpoczęła badanie możliwości zastosowania rozwiązań oznakowania cyfrowego w przestrzeniach reklamowych wszystkich swoich lotnisk — w tym dwóch największych w kraju portów lotniczych Adolfo Suárez Madrid-Barajas i El Prat.

Założenie było następujące: zapewnić wszystkim pasażerom najlepszą widoczność, jakość obrazu i intensywność barw, a jednocześnie — dzięki wykorzystaniu bardziej zaawansowanych technologii — móc dotrzeć do nich z nowocześniejszymi reklamami i komunikatami. Powstała w ten sposób oferta komercyjna miała mieć nowatorski charakter.

Zarządzanie tym procesem powierzono firmie Cemusa, czołowej firmie z branży reklamy zewnętrznej z siedzibą w Madrycie. Miała się ona zająć wszystkimi lotniskami na kontynencie oraz na Balearach. Cemusa ma ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu obiektów przestrzeni ulicznej i kompleksowym ich zarządzaniem. Obecnie firma ta odpowiada za różnego rodzaju nośniki reklamowe w metropoliach takich jak Nowy Jork, Madryt, Rio de Janeiro, Barcelona, Boston, Lizbona, Bolonia czy Brasilia.

Zaproponowana przez firmę Cemusa koncepcja wymagała wyposażenia 171 przestrzeni reklamowych w ekrany o przekątnej 70 cali. Przy wyborze ekranów postawiono na zdolny do całodobowej, całotygodniowej pracy model Panasonic TH-70LF50 w technologii LCD. Są to ekrany o solidnej konstrukcji cechujące się bardzo dobrą jakością obrazu i wysokim poziomem jasności.

„O wyborze zadecydowały doskonałe parametry, dzięki którym Panasonic to dziś najchętniej wybierana marka ekranów do zastosowań komercyjnych na europejskim rynku AV i rynkach krajowych” — powiedział Oriol Massagué, menedżer ds. produktu w dziale Panasonic Visual firmy Panasonic System Communications Company Europe.

„Nasze ekrany słyną z niezawodności, a metalowa konstrukcja zapewnia im odporność na uderzenia i upadki. To cechy czyniące z nich idealnego kandydata do instalacji w miejscach, gdzie panuje ciągły ruch.

„Udział w projekcie tej skali, obejmującym montaż ponad 170 urządzeń na głównych lotniskach, to z punktu widzenia firmy Panasonic okazja do zaprezentowania możliwości oferowanych produktów — w tym przypadku ekranów, których zadaniem jest wyświetlanie obrazu doskonałej jakości.

„Poza tym współpraca z tak renomowanymi partnerami, jak Cemusa, Telefónica On The Spot Services czy Crambo, to gwarancja powodzenia projektu” — dodał Oriol Massagué.

Gwarancja widoczności i oszczędność energii

Model TH-70LF50 zapewnia jasność 700 cd/m² i współczynnik kontrastu na poziomie 5000:1, co w połączeniu z rozmiarami 70-calowego ekranu i doskonałymi kątami widzenia gwarantuje świetną widoczność w dowolnej przestrzeni publicznej. To z kolei predestynuje go do zastosowania w portach lotniczych i instalacjach oznakowań cyfrowych. Zaletą w tym kontekście jest także minimalistyczny wygląd tych ekranów oraz ich grubość, która wynosi zaledwie 89 mm.

Co więcej, modele z serii LF50 mogą pracować dzień i noc, w trybie ciągłym. Dzięki podświetleniu za pomocą diod LED ich zużycie energii wynosi tyko 260 W.  Mimo tak dużego ograniczenia zapotrzebowania na prąd ekrany te zapewniają wysoką jasność 700 cd/m². Ten przełomowy wynik w dziedzinie wydajności energetycznej zdecydował o wybraniu ich jako przyszłego wyposażenia hiszpańskich lotnisk.

Na tle konkurencji ekrany Panasonic odznaczają się żywym, realistycznym obrazem wyświetlanym w optymalnej jakości Full HD 1080p. Opcjonalnie mogą także obsługiwać standard HD-SDI i być wyposażone w specjalną szybę ochronną, która dodatkowo zabezpiecza je przed potencjalnymi zagrożeniami.

Ekrany z serii LF50 mają system zawieszania, który poza montażem na podstawce w położeniu poziomym bądź pionowym pozwala na powieszenie ich na ścianie. Sprzyja temu ich niewielki ciężar — 47 kg. Dzięki możliwości zdalnej obsługi przez sieć LAN ekrany te doskonale nadają się też do instalowania w nietypowych, trudno dostępnych miejscach.

Co więcej, przy projektowaniu tych ekranów firma Panasonic zrezygnowała z wentylatorów. Dzięki temu we wnętrzu urządzeń nie zbiera się kurz.