• Idealne oświetlenie promenady

Idealne oświetlenie promenady

Studio war productions wybrało 14 projektorów Panasonic o jasności 17 000 lumenów do zorganizowania półstałego pokazu mapowania cyfrowego na wieży w Blackpool.  

W Blackpool jest organizowany największy na świecie pokaz świateł. Każdej jesieni przez dziewięć tygodni na 10 kilometrach nadmorskiej promenady w Blackpool, od Squires Gate do Red Mile Road, rozciągniętych jest ponad 119 kilometrów kabli oświetleniowych. 

W 2014 roku pokazy świateł w Blackpool obejrzało 3,5 miliona osób - wiele z nich specjalnie z tej okazji co roku odwiedza miasto. Dlatego też rada miejska Blackpool dba o atrakcyjność pokazu i stara się nieustannie podnosić jego poziom. 

W 2015 roku rada postanowiła wykorzystać najnowszą technologię cyfrowego mapowania projekcyjnego do zorganizowania pokazu łączącego obraz i dźwięk. Dzięki niej na fasadzie sali balowej słynnej Wieży w Blackpool pojawiły się obrazy przywołujące najważniejsze wydarzenia z historii miasta.  

Iluminacja została sfinansowana dzięki dotacji o wartości 2 mln GBP przekazanej przez organizację Coastal Communities Fund oraz pomocy rady miejskiej Blackpool i stowarzyszenia LeftCoast. Studio War Productions (WarPro) wygrało przetarg na zorganizowanie pokazu mapowania projekcyjnego stworzonego z myślą o rodzinach licznie odwiedzających Blackpool. Obrazy miały być wyświetlane na fasadzie sali balowej Wieży oraz zintegrowane z oświetleniem całej promenady i samego budynku. 

Richard Ryan, dyrektor ds. festiwalu Illuminations w radzie miejskiej Blackpool, powiedział - „Pokaz świateł to największa atrakcja turystyczna miasta. To bezpłatny spektakl, który każdego roku przyciąga miliony widzów. Lightpool ma uczynić naszą ofertę jeszcze bardziej atrakcyjną dla gości.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas oferta przetargowa firmy WarPro - od wiedzy Rossa Ashtona i jego zespołu z The Projection Studio, po zestaw firmy Pansonic z dokładną specyfikacją i szkolenie proponowane w ramach oferty. Dzięki temu do realizacji projektu Lightpool zaangażowaliśmy dwóch praktykantów, którzy wniosą do działu odpowiadającego za realizację festiwalu Illuminations nową wiedzę i umiejętności. 

Nasz dział wewnętrzny współpracował z WarPro, aby jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę dotyczącą oświetlenia do planowania efektów mapowania. W ramach pokazu kontrolowane jest oświetlenie iglicy wieży, jej górnej części, serca oraz okalających go świateł, jeśli zatem kolor mapowania projekcyjnego zmieni się na niebieski, tak samo zmienia się oświetlenie całej wieży. Dzięki temu pokaz zachwyca precyzją. Z tego właśnie słynie Blackpool - jesteśmy otwarci na nowości". 

Na potrzeby mapowania całego budynku użyto 14 projektorów PT-DW17K2 firmy Panasonic. Każdy z nich ma jasność 17 000 lumenów i współczynnik kontrastu 10 000:1. Podobnie jak inne projektory firmy Panasonic do instalowania w dużych pomieszczeniach model PT-DW17K2 ma niezwykle kompaktową obudowę i wiele zaawansowanych funkcji, takich jak łączność DIGITAL LINK, tryb portretowy czy wyświetlanie na wielu ekranach. 

„Musieliśmy uwzględnić w projekcie pewną nadmiarowość. Najłatwiej było to zrobić, wybierając projektory firmy Panasonic".

Alastair Young, dyrektor zarządzający WarPro, powiedział - „W sobotnią noc pokaz Lightpool może oglądać nawet 10 000 osób. Aby zapewnić wszystkim widzom niezapomniane wrażenia, musieliśmy zadbać o efekt nadmiarowości. Najłatwiej było to zrobić, wybierając projektory firmy Panasonic z systemem czterolampowym. Dzięki nim mamy gwarancję, że nawet jeśli jedna lampa zawiedzie, pokaz będzie trwać".

 

Precyzja w każdym detalu

11-minutowy pokaz mapowania projekcyjnego stwarza szereg wyzwań, z których większość dotyczy lokalizacji. Podczas projektowania instalacji należy wziąć pod uwagę poziom oświetlenia otoczenia, odległość między budynkiem a projektorami, a nawet ilość małej architektury. 

Aby na powierzchni budynku nie było widać cieni rzucanych przez lampy uliczne, firma WarPro postanowiła użyć dużej liczby projektorów rozmieszczonych pionowo na linii siatki. Ponadto zastosowano maskę PNG, aby zapobiec odbijaniu się iluminacji na latarniach, co mogłoby rozpraszać widzów.

W ramach projektu Lightpool Firma War Productions przedstawiła też rozwiązanie i-Booth. Dzięki niemu widzowie mogą zobaczyć swoje twarze wyświetlone na fasadzie Wieży. System rejestruje obraz jakości HD za pomocą kamery zdalnej AW-HE2 firmy Panasonic, a następnie wyświetla go w trzech polach na fasadzie budynku w przerwach między pokazami Lightpool. 

„Odległość projektora od budynku jest bardzo duża, dlatego tak ważna była dla nas jasność urządzeń firmy Panasonic".

Alastair Young dodał - „Bardzo ważna była dla nas jasność projektorów firmy Panasonic. Musieliśmy ustawić projektory za instalacją »comedy carpet«, tak więc odległość pomiędzy urządzeniami a budynkiem była dość duża. Do tego pokaz był organizowany w ramach festiwalu Illuminations, zatem ze względu na dużo świateł dookoła mapowana projekcja musiała być jaśniejsza od najbliższego otoczenia". 

Kreatywne obrazy

Na potrzeby przetargu studio WarPro połączyło siły ze słynnym artystą z dziedziny projekcji świetlnych Rossem Ashtonem oraz specjalistką ds. dźwięku Karen Monid z The Projection Studio. 

Ross Ashton, który wcześniej pracował przy organizacji ceremonii zamknięcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 oraz przy organizacji Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie, tak podsumował projekt oświetlenia Wieży w Blackpool - „Współpraca ze studiem WarPro oraz radą miejską Blackpool przy tworzeniu iluminacji podsumowującej dziedzictwo Blackpool w niesztampowy, intrygujący sposób była prawdziwą przyjemnością. To jeden z pierwszych półstałych pokazów »światło i dźwięk« w Wielkiej Brytanii. Naszym celem jest między innymi wywabienie ludzi z samochodów i zachęcenie ich do spaceru po mieście. Jesteśmy przekonani, że gdy tylko mieszkańcy dostrzegą, jak skutecznie pokaz przyciąga turystów, zacznie on wpływać pozytywnie na rozwój całej branży".