• Wbrew strategii
    planowanego starzenia

Toughbook i Toughpad — wbrew strategii planowanego starzenia

Według angielskiej Wikipedii, cytującej Quarterly Journal of Economics z roku 1986, planowane starzenie to: 
 
„Strategia polegająca na takim planowaniu lub projektowaniu produktów, aby miały one ograniczony czas eksploatacji, po którym stają się przestarzałe, czyli niemodne albo niesprawne. Planowane starzenie może mieć korzyści dla producenta, ponieważ wymusza na kliencie zakup kolejnego produktu w celu dalszego użytkowania”. 
 
Dlaczego w kontekście współczesnych urządzeń mobilnych tak często mówi się o planowanym starzeniu? Odpowiedź wynika z szybkości zmian zachodzących w obszarze technologii komputerowych oraz rosnącej dostępności urządzeń mobilnych dla współczesnych użytkowników.
 
Przyjrzyjmy się choćby tabletom, czyli urządzeniom, które stają się coraz bardziej popularne wśród osób prywatnych i specjalistów. W przypadku wielu najmodniejszych tabletów na pierwszy rzut oka widać dowody świadczące o zastosowaniu strategii planowanego starzenia. Bateria jest często trwale wbudowana w urządzenie, co oznacza, że użytkownik nie będzie w stanie jej wymienić po zakończeniu zaplanowanego okresu eksploatacji. Ekrany są zespajane z obudową, co również uniemożliwia ich wymianę. Wszystkie elementy wewnętrzne są montowane na stałe, przez co nie mogą zostać uaktualnione, jeśli użytkownik będzie miał taką chęć lub potrzebę.
 
Szkodliwość dla biznesu i dla całej planety
Brak możliwości serwisowania, konserwowania lub aktualizacji urządzeń w okresie ich eksploatacji prowadzi do szkodliwego marnotrawstwa — zarówno materiałów, jak i pieniędzy. Kiedy urządzenie staje się przestarzałe, użytkownik musi wymienić je na nowe, ponownie ponosząc koszty, a sam tablet trafia na wysypisko na coraz wyżej piętrzące się sterty elektrośmieci. Planowane starzenie stanowi zatem obciążenie finansowe dla wielu firm ORAZ jest szkodliwe dla środowiska.
 
Są jednak wyjątki od tej tendencji. Wytrzymałe laptopy i tablety, takie jak modele Toughbook i Toughpad firmy Panasonic, są projektowane z myślą o mniej awaryjnym i znacznie dłuższym działaniu w porównaniu ze standardowymi urządzeniami innych firm. Do tego wszystkie Toughbooki i Toughpady mają baterie, które można samodzielnie wymienić, a ich funkcje i elementy są wstecznie kompatybilne z poprzednimi modelami.
 
Spowolnione starzenie oznacza zmniejszenie kosztów posiadania
Nasze laptopy i tablety odznaczają się dłuższym okresem eksploatacji, są łatwiejsze do serwisowania, znacznie rzadziej się psują i nie stają się przestarzałe po roku czy dwóch. Takie rozwiązania obniżające całkowite koszty posiadania, są przyjazne dla środowiska, a do tego zmniejszają obciążenia pracą w działach IT, które nie muszą dzięki nim co chwila wymieniać całych flot urządzeń.