The Coldest Journey

Panasonic współpracuje z Sir Fiennesem podczas realizacji projektu „The Coldest Journey” (Najzimniejsza podróż): Zimowe badania ekologiczne na Antarktyce prowadzone we współpracy z firmą Panasonic dostarczającą najlepsze technologie, które pozwolą sprostać wyzwaniu

Przejście w poprzek kontynentu Arktyki zimą jest uznawane za największe wyzwanie stojące przed człowiekiem na Ziemi. Nikt wcześniej nie podjął próby przeprowadzenia takiej wyprawy. Mrok panujący przez całą dobę i temperatura spadająca poniżej -70°C sprawia, że ta wyprawa obejmująca odległość 2000 mil, której przeprowadzenie potrwa prawie cały rok, stanowi ostateczną próbę ludzkiej wytrzymałości. Trzeba być szczególną osobą, aby nawet rozważać to przedsięwzięcie. Sir Ranulph Fiennes, najsłynniejszy brytyjski polarnik, nie może się doczekać rozpoczęcia wyprawy.

Firma Panasonic została wybrana jako oficjalny partner technologiczny wyprawy The Coldest Journey, która wyrusza w grudniu tego roku, ponieważ jako jedyna jest w stanie zapewnić szereg technologii wymaganych podczas tego ogromnego przedsięwzięcia, z których każda musi działać niezawodnie bez względu na nieprzyjazne lub trudne warunki środowiskowe.

Podstawowym elementem będzie technologia SSD P2 firmy Panasonic oraz kamera ręczna AG-HPX250. Wytrzymały komputer mobilny CF-53 Toughbook będzie służył do przeprowadzania eksperymentów naukowych podczas wyprawy oraz komunikacji za pośrednictwem łącza satelitarnego Iridium, jak również do edytowania materiału wideo i zdjęć wykonanych przy użyciu aparatów Lumix i Lumix G oraz kamer firmy Panasonic, takich jak HC-X900.

Sir Ranulph Fiennes pierwotnie skontaktował się z firmą Panasonic, prosząc o pomoc w zarejestrowaniu potencjalnie przełomowych odkryć. Nigel Wilkes, menedżer grupy PSCEU wyjaśnia: „Nasze kamery telewizyjne P2 i komputery Toughbook są uważane za niezawodne w ekstremalnych warunkach. Nasi klienci często używają urządzeń Panasonic w temperaturach wykraczających poza gwarantowany zakres wskazany w danych technicznych”.

Tristam Kaye, menedżer ds. operacji projektu The Coldest Journey, powiedział, że powodzenie projektu zależy zarówno od niewiarygodnej niezawodności sprzętu firmy Panasonic, jak i jego doskonałej wydajności. „Praca przez prawie sześć miesięcy w tak ekstremalnych warunkach bez sprzętu klasy oferowanej przez firmę Panasonic byłaby niezwykle trudna” — przyznaje.

Według Tristama Kaye Ranulph Fiennes „myślał o tym projekcie od wielu lat, ale dopiero pozyskanie zaangażowania wybitnych członków Royal Society i zabezpieczenie partnerów, takich jak firma Panasonic zapewniło niezbędną siłę napędową”.

Międzynarodowy zespół Fiennesa składający się w całości z weteranów pracujących w strefie podbiegunowej wypłynie w kierunku Antarktyki 6 grudnia. Ma nadzieję dotrzeć do Lodowca Szelfowego Rossa w styczniu, skąd zespół polarny wyruszy w niebezpieczną podróż. Dwuosobowy zespół narciarski wyruszy przed resztą grupy, na którą składają się dwa specjalistyczne pojazdy oraz kambuz do podtrzymania życia.

„Zasadniczo kambuz jest zmodyfikowanym kontenerem dostawczym na płozach” — powiedział Kaye. Kambuz będzie pełnił po części funkcję mieszkalną i laboratoryjną. Wewnątrz zespół będzie korzystać z komputerów CF-53 Toughbook, aby komunikować się z resztą świata i przeprowadzać liczne eksperymenty naukowe. Głównym celem wyprawy jest zgromadzenie danych naukowych dotyczących stanu lodu, które będą stanowić niezastąpione zasoby dla osób badających wpływ globalnego ocieplenia.

„Chcemy umożliwić zrozumienie wpływu na polarną czapę lodową” — powiedział Kaye. — „Nikt wcześniej nie zmierzył fizycznie profilu pokrywy lodowej — w miesiącach zimowych było to niemożliwe. Obecnie pomiary są wykonywane przy użyciu satelity, ale wykonanie fizycznych pomiarów na miejscu w zimie w celu potwierdzenia danych satelitarnych nie było do tej pory możliwe. Teraz naukowcy będą mogli dokonać precyzyjnych pomiarów przy użyciu urządzeń firmy Panasonic. Powinny one dać odpowiedź na wiele pytań”.

Wilkes z firmy Panasonic mówi, że odkrycia naukowe obiecywane w ramach tej wyjątkowej wyprawy były jednym z czynników, które sprawiły, że firma Panasonic podjęła współpracę jako główny partner. Firma zdecydowała się zapewnić cały sprzęt audiowizualny, fotograficzny oraz wytrzymałe komputery niezbędne dla projektu. „Jesteśmy firmą o zasięgu globalnym i mamy globalną odpowiedzialność, aby pomagać ludziom zmniejszać emisję tlenku węgla i działać w sposób przyjazny dla środowiska. Wszystkie te cele pomogą zrealizować odkrycia naukowe, na których dokonanie mamy nadzieję”.

Zespół Ranulpha Fiennesa był równie przekonany, aby zaangażować firmę Panasonic. „Nasze kamery są synonimem niezawodności i z tego względu zostały polecone Ranowi przez innych profesjonalistów z branży telewizyjnej, którzy na nich polegają. Od tego zaczęły się nasze rozmowy”. Urządzenia firmy Panasonic zdobyły swoją reputację podczas tworzenia przełomowych programów, takich jak Zamarznięta planeta kanału BBC. „Nasze kamery telewizyjne są bardzo popularne wśród realizatorów filmów przyrodniczych i agencji informacyjnych. Zasugerowaliśmy, że możemy pomóc w tym przedsięwzięciu i tak zaczęła się nasza współpraca”.

Panasonic zapewnia zespołowi polarnemu różne profesjonalne urządzenia telewizyjne oraz fotograficzne klasy konsumenckiej, począwszy od profesjonalnych kamer telewizyjnych AG-HPX250 — P2 HD po kamery HC-X900. Wcześniej tego roku zespół antarktyczny zabrał kamery klasy profesjonalnej i konsumenckiej na zdjęcia próbne w Szwecji. „Temperatura spadła poniżej -60°C, a zestaw firmy Panasonic działał bez zarzutu”. Ogólnie rzecz biorąc, poradził sobie z łatwością. Przed rozpoczęciem nagrywania programu Zamarznięta planeta sprzęt telewizyjny firmy Panasonic był przechowywany w głębokim zamrożeniu, aby mieć pewność, że zestaw może działać we wrogim środowisku. Urządzenia działały doskonale.

„Mróz może najbardziej zaszkodzić bezlusterkowym aparatom fotograficznym DMC-GH2 i kompaktowym aparatom fotograficznym DMC-FT4” — przewiduje Wilkes. — „Profesjonalny zestaw został zaprojektowany do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych, ale zestaw do powszechnego użytku, mimo że również charakteryzuje się wytrzymałością, jest przeważnie używany w warunkach, którym daleko do warunków ekstremalnych, np. podczas rodzinnych wakacji. Aby ułatwić im przetrwanie podczas zamieci śnieżnych, te modele będą przechowywane przy ciele badacza, aby były utrzymywane w cieple” — powiedział Wilkes. — „Będą wyjmowane na 30 sekund za jednym razem; przede wszystkim w przypadkach, gdy korzystanie z dużej kamery telewizyjnej jest niepraktyczne, na przykład podczas prac wysokościowych na klifie lodowym”.

Mimo że w zespole polarnym nie ma profesjonalnych operatorów, członkowie zespołu przeszli specjalne szkolenie zorganizowane przez BBC. „Nauczono ich, jak rejestrować materiał w sposób odpowiedni do emisji przez BBC w programach informacyjnych”.

Oczywiście misja ma jeszcze jeden cel — zebranie 10 mln dolarów dla organizacji charytatywnej Seeing is Believing. „Gdy Ran zdał sobie sprawę, jaki wpływ na ludzi na całym świecie ma ślepota, której można zapobiec w prosty sposób, dzięki niedrogim lekarstwom lub interwencji lekarza, zechciał pomóc” — powiedział Tristam Kaye.

Ta niezwykła przygoda będzie relacjonowana przez globalne agencje informacyjne, w tym przez BBC, ale zespół chce również dotrzeć do młodszych odbiorców. Planowane jest częste publikowanie wpisów na wideoblogu, które mają być wyświetlane w szkołach. „To będzie wyjątkowo ekscytujące dla dzieci, gdy będą mogły regularnie obserwować, co się dzieje” — powiedział Wilkes.

Śledź postępy prac zespołu projektu The Coldest Journey tutaj.