• AJ-PX270

AJ-PX270
Pierwsza kamera ręczna obsługująca rodzinę kodeków AVC-ULTRA*1, karty microP2 i połączenia z bezprzewodowymi sieciami LAN*2

 

 

Główne zalety:

  • AVC-Intra 200100/50 + AVC-LongG50/25/12
  • Nagrywanie wysokiej jakości obrazów przy 10-bitowym próbkowaniu 4:2:2 i szybkości transmisji 50 lub 25 Mb/s
  • Nowy kompaktowy, lekki obiektyw z 22-krotnym zoomem (f=28–616 mm — w przeliczeniu na format 35 mm)
  • Obsługa połączeń z sieciami LAN w standardzie
  • Podwójne gniazdo na ekonomiczne karty microP2

AJ-PX270 to pierwsza ręczna kamera P2 HD nagrywająca w formacie AVC-ULTRA i wyposażona we wbudowane gniazda kart microP2. Użytkownik może wybrać spośród wielu trybów nagrywania: oprócz trybu AVC-Intra100, który zdobył już sporą popularność, kamera AJ-PX270 obsługuje również tryb AVC-LongG, zapewniający dużą długość nagrań, oraz opcjonalny tryb AVC-Intra200, który oferuje najwyższy poziom jakości. Urządzenie zostało też wyposażone w dwa wbudowane gniazda kart microP2 z możliwością jednoczesnego nagrywania na obie karty, nowo zaprojektowany, wielofunkcyjny obiektyw zmiennoogniskowy o kompaktowych rozmiarach oraz opcje umożliwiające pracę w sieci bezprzewodowej.

Kliknij tutaj aby pobrać listę Instrukcji Obsługi do pobrania.

Kodeki zapewniające mistrzowską jakość

Dzięki natywnej obsłudze rodziny kodeków AVC-ULTRA kamera AJ-PX270 pozwala zapisywać nagrania o małej lub dużej szybkości transmisji. Tryb AVC-LongG25 umożliwia tworzenie nagrań w jakości emisyjnej przy 10-bitowym próbkowaniu 4:2:2 i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (oraz czterokrotnie większej długości niż w trybie AVC-Intra100). Kamera AJ-PX270 obsługuje też kodeki DV, DVCPRO i DVCPRO50, które pozwalają tworzyć nagrania o standardowej rozdzielczości. Przy nagrywaniu w rozdzielczości HD można stosować kodeki DVCPRO HD, AVC-Intra 50, AVC-Intra 100 oraz nowe kodeki AVC-LongG6, G12, G25 i G50. W celu uzyskania jeszcze lepszej jakości obrazu można też skorzystać z bezstratnego kodeka AVC-Intra 200. Wszystko to w jednej, kompaktowej kamerze ręcznej.

Doskonała jakość obrazu dzięki czułej matrycy

Kolejnym atutem kamery jest nowo zaprojektowany wbudowany obiektyw o kompaktowych rozmiarach z 22-krotnym zoomem i zakresem ogniskowych 28–616 mm (w przeliczeniu na format 35 mm). Został on wyposażony w trzy pierścienie: mechaniczny pierścień powiększenia, pierścień ostrości i pierścień przysłony. Dzięki temu ręczna obsługa obiektywu charakteryzuje się komfortem porównywalnym z wymiennymi obiektywami. Nowo zaprojektowane matryce 3MOS o rozmiarze 1/3 cala zapewniają wysoką czułość, niewielką ilość zakłóceń oraz doskonałą jakość rejestrowanego obrazu — nawet przy słabym świetle.

Niezwykle ekonomiczna eksploatacja

Dwa gniazda kart microP2 pozwalają zmniejszyć koszty eksploatacji. Karty microP2 charakteryzują się równie dużą niezawodnością co karty P2. Nie wymagają adaptera i można ich używać w trybie automatycznej zmiany karty (po zapełnieniu pierwszej karty kamera AJ-PX270 zmienia kartę docelową, nie przerywając nagrywania) albo w trybie nagrywania jednoczesnego (wtedy na obie karty trafia ten sam materiał, co pozwala uzyskać kopię zapasową). W przypadku gdy szybkość transmisji rejestrowanego nagrania nie przekracza 50 Mb/s, w gniazdach microP2 można stosować standardowe karty SD*5, aby osiągnąć jeszcze wyższą wydajność. Kamera została też wyposażona w jedno gniazdo kart P2, co umożliwia integrację z istniejącymi procesami obiegu danych.

Liczne funkcje sieciowe ułatwiają udostępnianie danych w terenie

Wraz ze wzrostem znaczenia szybkiego obiegu danych coraz ważniejsze stają się funkcje sieciowe kamery. Kamera AJ-PX270 może łączyć się z przewodowymi i bezprzewodowymi sieciami LAN (za pośrednictwem opcjonalnego modułu komunikacji bezprzewodowej AG-WM30) i obsługuje istniejące funkcje sieciowe opracowane przez firmę Panasonic, takie jak zdalne wyświetlanie danych pośrednich, wyświetlanie i modyfikacja metadanych oraz funkcje transmisji sygnału na żywo*3 i funkcje związane z listami odtwarzania*3. Planowane jest dalsze rozszerzenie funkcjonalności kamery AJ-PX270 w zakresie wymiany danych — między innymi przez dodanie obsługi połączeń z sieciami mobilnymi 3G/4G/LTE. Wszystkie te funkcje sprawiają, że kamera AJ-PX270 potrafi bez trudu przesyłać przez sieć zarówno dane pośrednie o niskiej przepływności*2, jak też nagrania w pełnej jakości, nadające się do emisji. Pozwala to usprawnić proces produkcji oraz skrócić czas między rejestracją materiału a jego emisją.

Elastyczność pracy dzięki profesjonalnym złączom

Dodanie funkcji sieciowych nie odbyło się kosztem tradycyjnych złącz audio i wideo. Kamera AJ-PX270 ma wszystkie złącza AV, których można oczekiwać w profesjonalnym sprzęcie tego typu, w tym wyjście SD/HD/3G-SDI, wyjście HDMI, wyjście wideo/wejście GEN Lock oraz wejście/wyjście kodu czasowego. Kamera została też wyposażona w 3-stykowe wejścia audio XLR. Jedno z nich jest umieszczone z przodu, za mikrofonem, co ułatwia podłączenie zewnętrznego mikrofonu, a drugie — w tylnej części kamery po boku, wraz z wyjściem na słuchawki i wyjściem audio, które umożliwiają odsłuch rejestrowanego dźwięku.

Ergonomia, intuicyjność i kompaktowe wymiary

Nowo zaprojektowany korpus kamery AJ-PX270 charakteryzuje się wysoką ergonomią. Złącza audio i wideo umieszczono po bokach, dzięki czemu podłączone do nich kable nie przeszkadzają w obsłudze. Pod względem rozmieszczenia elementów sterujących, niskiej masy i dobrego wyważenia model AJ-PX270 przypomina profesjonalne kamery naramienne. Przełączniki balansu bieli i wzmocnienia sygnału wideo zostały umieszczone pod obiektywem, dzięki czemu są łatwo dostępne. Jest to też pierwsza kamera ręczna*4, w której elementy sterujące natężeniem dźwięku oraz rozpoczęciem i zakończeniem nagrywania znajdują się z przodu.

Proszę kliknąć tutaj, aby zobaczyć listę instrukcji obsługi do pobrania.
 

*1: AVC-ULTRA to nazwa rodziny profesjonalnych kodeków wideo firmy Panasonic. Kamera AJ-PX270 nie obsługuje wszystkich formatów z rodziny AVC-ULTRA.
*2: Korzystanie z technologii DCF jest objęte licencją firmy Multi-Format, Inc.
*3: Dostępne już niedługo.
*4: Informacja aktualna w marcu 2014 r.
*5: Producent nie gwarantuje kompatybilności kamery AJ-PX270EJ ze wszystkimi kartami SD ani możliwości nagrywania na nich materiału. Prędkość nagrywania jest ograniczona do 50 Mb/s.