• Praca z kartami P2

Praca z kartami P2

 

Dzięki kartom P2 technologie IT stają się integralną częścią pracy nad materiałem

Wiele stacji telewizyjnych przechodzi aktualnie z taśmowego sprzętu rejestracyjnego i emisyjnego na systemy informatyczne (oparte na plikach) z wykorzystaniem edytorów nieliniowych i serwerów sieciowych. Jednak ten proces jest często spowalniany przez konieczność pracochłonnej i czasochłonnej cyfryzacji nagrań na taśmach. Karty P2 rozwiązują ten problem dzięki włączeniu metod informatycznych od samego początku procesu.

Poza krótkimi czasami uruchomienia, karty P2 zwiększają wygodę użytkowania dzięki możliwości wymiany karty bez wyłączania systemu czy opatrywania nagrań notatkami tekstowymi i znacznikami ujęć. W procesach emisyjnych i produkcyjnych na urządzeniach mobilnych obsługujących karty P2 można przeglądać, edytować (tworząc listy odtwarzania) a także transmitować materiał na żywo. Karty P2 można również podłączyć do laptopa* i przesyłać dane przez serwer FTP. Sterownik P2 może być połączony bezpośrednio do sieci komputerów lub edytora nieliniowego w stacji telewizyjnej. Interfejs USB 2.0/IEEE 1394b pozwala na szybki transfer plików P2 zarówno do komputerów z systemem Windows jak i Mac.

* Załączony sterownik P2 musi być zainstalowany na komputerze z systemem Windows lub Mac.

 

Metadane i pliki pośrednie oferują nowe rozwiązania

Gniazda kart pamięci SD rozszerzają te możliwości jeszcze bardziej. Na komputerach z systemem Windows możliwe jest tworzenie metadanych zawierających dane operatora, programu, lokalizację i notatki tekstowe lub inne informacje, a także dodawanie ich do nagrania przez kartę pamięci SD. Zastosowanie tych plików oraz plików pośrednich w niskiej rozdzielczości pozwala na wykorzystanie potencjału technologii IT przy takich operacjach jak transfer danych przez sieć lub wyszukiwanie informacji z metadanych.

Przesyłanie plików P2 na serwer danych przy użyciu oprogramowania do zarządzania treścią P2 umożliwia utworzenie w prosty sposób systemu archiwizacji. Dzięki temu zwykły komputer może być wykorzystany do wyszukiwania opartego na metadanych i przeglądania pośrednich klipów wideo przez sieć. System obsługuje zarówno dane transmitowane na żywo, jak i nagrania, co pozwala na wykorzystanie wartościowego materiału wideo, który nigdy nie mógłby być w ten sposób użyty w przypadku przechowywania na taśmach. Pliki pośrednie o niskiej rozdzielczości mogą być szybko przesyłane i kopiowane, umożliwiając transmisję wiadomości na żywo lub początkowy montaż w trybie offline na laptopie, zanim zakończy się transfer pełnych danych o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu procesy przebiegają jeszcze sprawniej.