• AJ-PX230

    AJ-PX230 P2HD Handheld Broadcast & ProAV camcorder

AJ-PX230

Ręczna kamera emisyjna P2HD

Ręczna kamera P2HD z obsługą rodziny kodeków AVC-ULTRA*1 i kart microP2

Główne zalety:

  • Obsługa kodeków AVC-Intra 200100/50 i AVC-LongG50/25/12
  • Nagrywanie wysokiej jakości obrazów przy 10-bitowym próbkowaniu 4:2:2*2
  • Nowy kompaktowy, lekki obiektyw z 22-krotnym zoomem (f=28–616 mm — w przeliczeniu na format 35 mm)
  • Podwójne gniazdo na ekonomiczne karty microP2

 

Kodeki zapewniające mistrzowską jakość

AJ-PX230 to ręczna kamera P2HD nagrywająca w formacie AVC-ULTRA i wyposażona we wbudowane gniazda kart microP2. Użytkownik może wybrać spośród wielu trybów nagrywania: oprócz trybu AVC-Intra100, który zdobył już sporą popularność, kamera AJ-PX230 obsługuje również tryb AVC-LongG, zapewniający dużą długość nagrań, oraz opcjonalny tryb AVC-Intra200, który oferuje najwyższy poziom jakości. Urządzenie zostało też wyposażone w dwa wbudowane gniazda kart microP2 z możliwością jednoczesnego nagrywania na obie karty, a także specjalnie zaprojektowany, wielofunkcyjny obiektyw zmiennoogniskowy o kompaktowych rozmiarach.

Dzięki natywnej obsłudze rodziny kodeków AVC-ULTRA kamera AJ-PX230 pozwala zapisywać nagrania o małej lub dużej szybkości transmisji. Tryb AVC-LongG25 umożliwia tworzenie nagrań w jakości emisyjnej przy 10-bitowym próbkowaniu 4:2:2 i rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (oraz czterokrotnie większej długości niż w trybie AVC-Intra100). Kamera AJ-PX230 obsługuje też kodeki DV, DVCPRO i DVCPRO50, które pozwalają tworzyć nagrania o standardowej rozdzielczości. Przy nagrywaniu w rozdzielczości HD można stosować kodeki DVCPRO HD, AVC-Intra 50, AVC-Intra 100 oraz nowe kodeki AVC-LongG12, G25 i G50. W celu uzyskania jeszcze lepszej jakości obrazu można też skorzystać z bezstratnego kodeka AVC-Intra 200. Wszystko to w jednej, kompaktowej kamerze ręcznej.

Doskonała jakość obrazu dzięki czułej matrycy

Kolejnym atutem kamery jest nowo zaprojektowany wbudowany obiektyw o kompaktowych rozmiarach z 22-krotnym zoomem i zakresem ogniskowych 28–616 mm (w przeliczeniu na format 35 mm). Został on wyposażony w trzy pierścienie: mechaniczny pierścień powiększenia, pierścień ostrości i pierścień przysłony. Dzięki temu ręczna obsługa obiektywu charakteryzuje się komfortem porównywalnym z wymiennymi obiektywami. Nowo zaprojektowane matryce 3MOS o rozmiarze 1/3 cala zapewniają wysoką czułość, niewielką ilość zakłóceń oraz doskonałą jakość rejestrowanego obrazu — nawet przy słabym świetle.

Niezwykle ekonomiczna eksploatacja

Dwa gniazda kart microP2 pozwalają zmniejszyć koszty eksploatacji. Karty microP2 charakteryzują się równie dużą niezawodnością co karty P2. Nie wymagają adaptera i można ich używać w trybie automatycznej zmiany karty (po zapełnieniu pierwszej karty kamera AJ-PX230 zmienia kartę docelową, nie przerywając nagrywania) albo w trybie nagrywania jednoczesnego (wtedy na obie karty trafia ten sam materiał, co pozwala uzyskać kopię zapasową). W przypadku gdy szybkość transmisji rejestrowanego nagrania nie przekracza 50 Mb/s, w gniazdach microP2 można stosować standardowe karty SD*3, aby osiągnąć jeszcze wyższą wydajność.

Elastyczność pracy dzięki profesjonalnym złączom

Kamera AJ-PX230 ma wszystkie złącza AV, których można oczekiwać w profesjonalnym sprzęcie tego typu, w tym wyjście SD/HD/3G-SDI i HDMI. Została ona też wyposażona w 3-stykowe wejścia audio XLR. Jedno z nich jest umieszczone z przodu, za mikrofonem, co ułatwia podłączenie zewnętrznego mikrofonu, a drugie — w tylnej części kamery po boku. 

Ergonomia, intuicyjność i kompaktowe wymiary

Nowo zaprojektowany korpus kamery AJ-PX230 charakteryzuje się wysoką ergonomią. Złącza audio i wideo umieszczono po bokach, dzięki czemu podłączone do nich kable nie przeszkadzają w obsłudze. Pod względem rozmieszczenia elementów sterujących, niskiej masy i dobrego wyważenia model AJ-PX230 przypomina profesjonalne kamery naramienne. Przełączniki balansu bieli i wzmocnienia sygnału wideo zostały umieszczone pod obiektywem, dzięki czemu są łatwo dostępne, a elementy sterujące natężeniem dźwięku oraz rozpoczęciem i zakończeniem nagrywania znajdują się z przodu.

 

Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę instrukcji obsługi do pobrania.

 

*1 AVC-ULTRA to nazwa rodziny profesjonalnych kodeków wideo firmy Panasonic. Kamera AJ-PX230 nie obsługuje wszystkich formatów z rodziny AVC-ULTRA.
*2 Nie wszystkie kodeki obsługują 10-bitowe próbkowanie 4:2:2
*3 Producent nie gwarantuje kompatybilności kamery AJ-PX230EJ ze wszystkimi kartami SD ani możliwości nagrywania na nich materiału. Prędkość nagrywania jest ograniczona do 50 Mb/s.