Panasonic i SAP rozpoczynają współpracę nad rozwiązaniami analizy wideo wydarzeń sportowych

Firmy Panasonic i SAP SE ogłosiły rozpoczęcie współpracy mającej na celu usprawnienie analizy wideo w sporcie. Tworzone przez nie rozwiązanie łączy sprzęt i oprogramowanie Panasonic z SAP® Match Insights for Football, prototypowym systemem opracowanym przy udziale Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) na tegoroczne piłkarskie Mistrzostwa Świata w Brazylii.

Rolą rozwiązań Panasonic w przedsięwzięciu jest dostarczanie danych pochodzących z analizy wideo, które następnie są przetwarzane przez system SAP w trakcie meczów. System kamer Panasonic Ultra-Wide-Angle, zbudowany na bazie czterech zrobotyzowanych kamer Panasonic umocowanych na specjalnej platformie, tworzy w czasie rzeczywistym panoramiczny obraz wideo o proporcjach 64:9. Jest on czterokrotnie większy od standardowego, co pozwala na objęcie i śledzenie ruchu zawodników na całym boisku.

Zintegrowany z konstrukcją dachu lub podwieszony panoramiczny system kamer Ultra-Wide-Angle jest podłączony do komputera wyposażonego w oprogramowanie Panasonic, które określa i gromadzi informacje na temat położenia zawodników oraz piłki. Pliki zawierające nieprzetworzone dane zostają przetransferowane na platformę SAP HANA®, która w czasie rzeczywistym umożliwia analizę ruchu każdego zawodnika oraz piłki na boisku.

Opracowane rozwiązanie, bazujące na analizie wideo, może stanowić alternatywę dla wykorzystania czujników umocowanych na ciele piłkarzy lub piłce. Jest to o tyle istotne, że oficjalne regulacje zabraniają noszenia sensorów w trakcie meczu, podczas gdy analiza wideo z wykorzystaniem nieinwazyjnych urządzeń umieszczonych w otoczeniu boiska jest dopuszczalna.

Pierwszy prototyp, będący rezultatem współpracy Panasonic i SAP, zostanie zaprezentowany na stoisku Panasonic podczas targów IBC 2014. Odbędą się one w dniach 12 do 16 września br. w Amsterdamie.