• Professional Camera Solutions

Nowości Panasonic do profesjonalnej produkcji wideo

Podczas minionych targów IBC 2015 Panasonic zaprezentował szereg uaktualnień do swojej flagowej kamery filmowej 4K - VariCam 35. Przedstawiono także nową kamerę profesjonalną z dużym sensorem o rozdzielczości 4K - model AG-DVX200.

Wśród nowości przeznaczonych dla modelu VariCam 35 znalazł się 20-metrowy kabel przedłużający
(AU-VCBL20). Pozwala on odłączyć od siebie moduł rejestrujący i głowicę kamery, dzięki czemu jednostka VariCam może być wykorzystana m.in. w helikopterach, dźwigach i samochodach. Kabel jest już w sprzedaży w rekomendowanej cenie detalicznej 9.250 zł netto. 

Ponadto Panasonic ogłosił wsparcie dla formatu ProRes 4444, zapewniając nagrywanie z szybkością
60 kl./s w rozdzielczości HD. Oprócz tego podczas pracy w ProRes użytkownicy będą mogli skorzystać z nowej funkcji PreREC. Umożliwia ona rozpoczęcie nagrywania przez kamerę zanim operator wybierze opcję „record”, co jest szczególnie przydatne np. podczas filmowania przyrody i sportu.

Kolejne udoskonalenia obejmują wprowadzenie obsługi odtwarzania dla rekordera Codex V-RAW*1, a także obsługę obiektywów anamorficznych, funkcję flip-flop oraz możliwość obniżenia wartości ISO z natywnego dual ISO5000.

VariCam 35 to flagowy model Panasonic wykorzystywany w produkcji filmowej i telewizyjnej. Urządzenie sprawdza się zarówno przy nagrywaniu materiałów dokumentalnych, jak i fabularnych. Właśnie ten model został wybrany przez BBC do produkcji nowego brytyjskiego serialu telewizyjnego Doctor Foster.

 - Rozpoczęliśmy nagrywanie z całkowicie nową kamerą i przez jakiś czas nie byliśmy pewni, czy zatrzymamy ją na planie. Jesteśmy jednak zadowoleni, że wytrwaliśmy, gdyż po wyeliminowaniu drobnych trudności technicznych, zespół był zadowolony zarówno z pracy z urządzeniem, jak i z efektu. To doskonałe rozwiązanie dla produkcji fabularnej - byliśmy w stanie wiernie odtworzyć odcienie skóry oraz dokładnie dopasować kolory – mówi Christine Healy, kierownik produkcji serialu Foster.

- Model VariCam szybko znalazł miejsce w branży. Nie tylko dostarcza wysokiej jakości obraz typowy dla firmy Panasonic, ale dzięki dualnemu natywnemu formatowi ISO możliwe jest uzyskanie dwóch całkowicie różnych taśm – komentuje Graham Hawkins, Managing Director w firmie 24/7 Drama, która dostarczyła kamery do produkcji serialu. – Podwójny tryb rejestracji treści pozwala na zapis materiału w najwyższej jakości filmowej i w HD jednocześnie. Znacząco usprawnia to pracę w formacie 4K, do którego z łatwością można przełączyć nagrywanie w każdej chwili – dodaje Graham Hawkins.

Panasonic zaprezentował również nowy model naręcznej kamery AG-DVX200, kamery z ogromnym sensorem 4/3 o rozdzielczości 4K. Oferuje ona najwyższej klasy funkcje, jak nagrywanie w formacie UHD (do 3840x2160/60p) oraz 12-krokowy zakres dynamiczny, który był możliwy do osiągnięcia poprzez zastosowanie przetwarzania V-Long L stosowanego dotąd w modelach filmowych VariCam.

Dodatkowo urządzenie posiada zintegrowany obiektyw 4K LEICA DICOMAR z 13-krotnym zoomem, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie płytkiej głębi ostrości i szerokiego pola widzenia. Kamera AG-DVX200 została zaprojektowana z myślą o wykorzystaniu w produkcji filmów niezależnych, dokumentów oraz wideorelacji z wydarzeń. Model jest już dostępny w sprzedaży u autoryzowanych dystrybutorów Panasonic
w rekomendowanej cenie detalicznej 19.750 zł netto.

Uzupełnieniem oferty Panasonic w obszarze technologii 4K są rozwiązania wizualne, w tym najnowsze 98- i 84-calowe monitory 4K (TH-98LQ70L i TH-84LQ70L). Urządzenia w nowej wersji, czyli bez szyby ochronnej są lżejsze, dzięki czemu sprawdzą się także w branży telewizyjnej. Zostały wyposażone w panele LCD LED oferujące rozdzielczość 3840x2160 oraz w nowej generacji technologię korekcji obrazu, która sprawia, że obraz niezwykle wiernie oddaje rzeczywistość.

 

*1 Rejestrator Codex V-RAW to produkt firmy Codex.