• Professional Camera Solutions

Mecze piłkarskie transmitowane w 4K

Ponad 300 profesjonalistów w 7 wozach transmisyjnych pracowało przy emisji ostatniego spotkania Realu Madryt a FC Barceloną. Był to drugi w historii mecz piłkarski przekazywany w rozdzielczości 4K. Transmisję zrealizowała hiszpańska grupa medialna MediaPro przy użyciu między innymi profesjonalnych kamer Panasonic.

Jedno z największych wydarzeń piłkarskich na świecie El Clasico za każdym razem ogląda średnio 600 milionów widzów w 170 krajach na świecie. W listopadzie 2015 r. firma MediaPro po raz pierwszy w historii przeprowadziła transmisję meczu na żywo w rozdzielczości 4K. Wykorzystano wówczas system studyjny obejmujący miedzy innymi 10 kamer Panasonic AK-UC3000. Modele zostały wcześniej przetestowane, a w ich konstrukcji dokonano zmian, by urządzenia sprostały wymaganiom transmisji.

Ze względu na powodzenie pierwszego przedsięwzięcia, do transmisji meczu rewanżowego na stadionie Camp Nou firma MediaPro ponownie wybrała kamery AK-UC3000. Tym razem zastosowano je wraz z panelem sterowania ROP, opracowanym wspólnie przez Panasonic i MediaPro, co pozwoliło jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność systemu i osiągnąć wyższą jakość.

Wykorzystana kamera UC3000 to kompaktowy model studyjny kompatybilny z mocowaniem obiektywu B4. Urządzenie oferuje wysoką czułość i rozdzielczość, dobrą relację sygnału do szumu oraz szeroki zakres dynamiczny. Jednocześnie charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię oraz niewielkimi wymiarami, które ułatwiają jej przenoszenie.

- Panasonic uwzględnił nasze oczekiwania i wprowadził w modelu zmiany, które były dla nas istotne z punktu widzenia codziennej pracy produkcyjnej. Zastosowano między innymi krzywą gamma przeznaczoną specjalnie do wydarzeń sportowych. Kamerę wzbogacono również o dodatkowe wyjścia, które były bardzo przydatne do podłączenia urządzeń mobilnych – mówi Dani Lozano, producent „El Clasico” w MediaPro.
- 4K nie jest już technologią przyszłości, to rozwiązanie na teraz. Myślę, że dla firm, takich jak my produkcja w 4K staje się normą - dodaje Dani Lozano.

- Biorąc pod uwagę, że cena kamer Panasonic jest przystępna, instalacja prosta, a integracja z urządzeniami firm trzecich bardzo wygodna, liczymy, że mecze Realu Madryt a FC Barceloną zapoczątkują w Hiszpanii produkcję 4K na szeroką skalę – przyznaje Toni Feliu, Senior Manager for ProAV w Panasonic.

 - Wspólnie z Panasonic opracowaliśmy nowy panel kontrolny ROP. Zapewnił on nam i przede wszystkim operatorom dużą wszechstronność, znacząco ułatwiając pracę. Mieliśmy ogromne wsparcie ze strony Panasonic i ponieważ stworzyliśmy ten projekt wspólnie, ciągle je otrzymujemy - mówi Claudio Vázquez, koordynator techniczny wozów transmisyjnych w MediaPro.

Więcej informacji na temat profesjonalnych rozwiązań transmisyjnych Panasonic można znaleźć na stronie: https://business.panasonic.pl/kamery-profesjonalne/.