• Professional Camera Solutions

Real Madryt kontra FC Barcelona w rozdzielczości 4K

Po raz pierwszy w historii telewizji mecz piłkarski między drużyną Real Madrid a FC Barcelona był transmitowany w rozdzielczości UHD. Prócz sygnału HD z rozgrywek, który odbierało około 600 milionów widzów w 170 krajach, firma Mediapro, hiszpański producent materiałów audiowizualnych, transmitowała spotkanie w rozdzielczości UHD, korzystając z dziesięciu kamer Panasonic AK-UC3000.

Przed meczem El Clásico, firma Mediapro przeprowadziła test jakościowy i funkcjonalny kamer UHD podczas spotkania między drużynami Leganés i Alcorcón w ramach rozgrywek Liga Adelante. Po przeanalizowaniu różnych dostępnych kamer studyjnych UHD najnowszej generacji ostatecznie zdecydowano się na wyposażenie nowego mobilnego zespołu transmisyjnego 4K w kamery Panasonic AK-UC3000.
W przeprowadzonych testach modele UC3000 zapewniły niezrównaną wydajność i jakość obrazu w rozdzielczości 4K. Ponadto eksperci z firmy Mediapro docenili Panasonic za gotowość do sprostania ich wymogom i potrzebom, a także za uwzględnienie ich uwag w konstrukcji ostatecznej wersji produktu, które pozwoliły między innymi na sprawniejszą obsługę urządzeń.

Transmisję spotkania El Clásico w rozdzielczości UHD uzupełniły nowe obiektywy Fujinon 4K, kamera FT-One firmy For-A służąca do rejestrowania w rozdzielczości 4K powtórek w zwolnionym tempie, a także serwery EVS obsługujące standard UHD. Materiał wideo został wyprodukowany z zastosowaniem miksera Kahuna 360 obsługującego rozdzielczość 4K.

AK-UC3000 to część nowego systemu studyjnego, zaprojektowanego całkowicie od nowa z uwzględnieniem wymogów przedstawionych przez różnych konsultantów. Jednostka sterowania kamerą AK-UCU500 pozwala na jednoczesne transmitowanie sygnału w rozdzielczości 4K i HD, a także obsługuje połączenia światłowodowe o długości nawet 2000 metrów. Kontrolę nad parametrami obrazu pozwalają zachować nowe panele zdalnego sterowania AK-HRP1000 i HRP1005 z obsługą połączeń z sieciami IP, które znacznie upraszczają montaż kamer. Oprócz tego urządzenie jest wyposażone w nowo opracowany kolorowy wyświetlacz LCD AK-HVF100 o przekątnej 230 mm (9 cali), posiadający zewnętrzne wejścia sygnałowe i zasilające, a także funkcję asysty podczas ustawiania ostrości. System uzupełnia główna jednostka konfiguracji, a także nowe urządzenia rozszerzające z obsługą superteleobiektywów. To wszystko sprawia, że cały system charakteryzuje się doskonałym stosunkiem ceny do możliwości obsługi i łatwości użycia.

Model UC3000 wyróżnia doskonała jakość obrazu: wysoka czułość, dobry stosunek sygnału do szumu, wysoka rozdzielczości i szeroki zakres dynamiczny. Warto również wspomnieć o niskim zapotrzebowaniu na energię oraz niewielkich wymiarach, które ułatwiają jej przenoszenie. Wkrótce kamera zostanie wyposażona też w dodatkowe funkcje, takie jak obsługa połączeń IP czy możliwość transmitowania dodatkowych sygnałów w kanale Trunk przez IP.