• Idealne rozwiązanie dla Prime TV

Idealne rozwiązanie dla Prime TV

Gdy wytwórnia Burning Reel Productions zwróciła się do studia Prime TV o przygotowanie nowego wideoklipu do utworu „Wildfire” zespołu Seafret, podkreślano, że musi on wyglądać autentycznie.

Teledysk miał być nowoczesną wersją eksperymentu wymyślonego w 1997 roku przez psychologa Arthura Arona, który polegał na sprawdzeniu przy użyciu różnych bodźców, czy obce sobie osoby mogą się w sobie zakochać. Badanie składało się z 36 pytań, po których każda para uczestników miała przez cztery minuty patrzeć sobie nawzajem w oczy.

Pracownicy Prime TV wiedzieli, że aby wideoklip był wiarygodny i oddziaływał na emocje odbiorców, niezbędne będzie nagranie w pełni naturalnych reakcji par uczestniczących w doświadczeniu. 

Mając to na uwadze, firma, która od 1990 roku jest dostawcą usług sprzętowych dla różnych sieci telewizyjnych z całego świata, wybrała dyskretne zdalnie sterowane kamery Panasonic.

„Najważniejszym założeniem klipu jest naturalność” — twierdzi Nick Ludlow, dyrektor zarządzający studia Prime TV. — „Próbując odtworzyć tak intymny i złożony eksperyment, stanęliśmy przed dużym wyzwaniem. Produkt końcowy musiał być autentycznym przeżyciem dla odbiorców”.

„Z tego względu musieliśmy dobrać kamery, które mogłyby nagrywać obrazy w wysokiej jakości oraz byłyby na tyle dyskretne, by nie przyciągać uwagi osób biorących udział w eksperymencie”.

Do nagrania klipu wykorzystano łącznie cztery zdalnie sterowane kamery AW-UE70 Panasonic. Model AW-UE70 jest kamerą PTZ z doskonałym zakresem zoomu oraz nadzwyczajną wydajnością obrotu i pochylenia umożliwiającą nagrywanie w rozdzielczościach do 4K UHD. Dzięki zasilaniu Power over Ethernet wymagany jest tylko jeden kabel. Nick Ludlow twierdzi, że takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, ponieważ „ułatwia ono montaż”.

Burning Reel Productions to wielokrotnie nagradzana firma produkująca filmy dla najbardziej rozpoznawalnych na świecie artystów, wytwórni muzycznych, przedsiębiorstw i marek. „Jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego” — powiedział producent wykonawczy Cal Gordon. — „Poleganie wyłącznie na tego rodzaju emocjonujących nagraniach jest rzadkością w klipach muzycznych, więc wiedzieliśmy, że będziemy musieli uchwycić autentyczne uśmiechy i spojrzenia oraz prawdziwe momenty zawstydzenia, aby zaangażować odbiorców”. 

Zapytany o wybór kamer AW-UE70 do produkcji teledysku Nick Ludlow odpowiedział: — „Były one bardzo dyskretnym i ekonomicznym sposobem na osiągnięciem zamierzonego efektu w nagranym klipie. Ludzie reagują zupełnie inaczej, gdy widzą włączoną kamerę, która śledzi każdy ruch. W przypadku zastosowania zdalnie sterowanych kamer z dyskretnie poruszającymi się głowicami wiemy, że jesteśmy filmowani, ale nie czujemy się obserwowani”.

Zespół produkcyjny zmierzył się z wyzwaniem polegającym na nakręceniu teledysku za pomocą zdalnie sterowanych kamer o jakości porównywalnej z uzyskiwanej przy użyciu kamery studyjnej. Możliwości rejestrowania obrazu kamer UE70 są ogromne. Przekonaliśmy się o tym po użyciu dostępnego w nich trybu kinowego oraz zastosowaniu kontrolowanych warunków oświetleniowych.

„Kamery UE70 mają dużą przewagę nad zdalnie sterowanymi kamerami poprzednich generacji w postaci wielu dostępnych częstotliwości obrazu. Mogą nagrywać w częstotliwościach 50i, 25p, 29,97 itp., co jest ogromną zaletą. Niewiele kamer potrafi nagrywać z częstotliwością 25p” — dodaje Ludlow.

Oliver Newland, kierownik ds. marketingu w regionie Wielkiej Brytanii w firmie Panasonic, powiedział: — „Cieszą nas tak pozytywne opinie z branży. Kamery UE70 świetnie sobie radzą w takich sytuacjach ze względu na ich niewielkie wymiary i generowanie minimalnych szumów. Są one dyskretne i umożliwiają rejestrowanie obrazów w zachwycającej jakości, co jest ogromną zaletą w przypadku kamer zdalnych”.

Korzystając ze wstępnie zdefiniowanych trybów w kamerach UE70 w połączeniu ze sterowaniem ręcznym, zespół Prime TV zarejestrował materiał opisany przez Ludlowa jako „autentycznie ujęcia, których nie dałoby się uzyskać za pomocą kamery studyjnej”. 

Ten wideoklip w najdrobniejszych szczegółach pokazuje prawdziwe emocje osób uczestniczących w eksperymencie — od nerwowego pocierania dłoni i stoickich chwil zadumy po wymiany uśmiechów. Tym sposobem wywiera autentyczny i silny wpływ na odbiorców.

AW-UE70 jest najnowszym modelem w kompleksowej ofercie jednoprzewodowych kamer zdalnych do nagrywania w jakości od SD do 4K UHD. Seria obejmuje kamery ultraszerokokątne, modele HD, głowice do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych z możliwością obrotu i pochylenia, wiodące na rynku kamery PTZ oraz wielofunkcyjne i wysokowydajne kontrolery obrotu i pochylenia idealne do zastosowań profesjonalnych i emisyjnych.

Precyzyjne kamery zdalne Panasonic nadają się do wielu różnych zastosowań: od panoramicznych ujęć boisk sportowych po zbliżenia na nagrywane zwierzęta oraz od wnętrz hal widowiskowych po wydarzenia i imprezy na świeżym powietrzu.

Wideoklip „Wildfire” grupy Seafret można obejrzeć w serwisie