Main product image
BACK TO PRODUCT CATEGORY
AK-UB300
Główne cechy

Wysoka czułość (F10/2000 lx) i niski poziom szumu (stosunek sygnału do szumu: 60dB)

Wbudowany konwerter optyczny umożliwia stosowanie standardowych obiektywów typu 2/3 z mocowaniem B4, a matryca wielkoformatowa 4K gwarantuje doskonałą jakość obrazów dzięki maksymalnemu wykorzystywaniu światła zastanego.

Wyjścia symultaniczne UHD (4×3G-SDI) i HD (3G-SDI) [4K] 3G-SDI×4: 3840×2160/50p, 25p, 24p [HD] 3G-SDI: 1080/50p, 50i, 25p*1, 24p (natywne), 25PsF, 24PsF, 720/50P

Funkcja przycinania HD pozwala uzyskać przycięty obraz HD z formatu 4K z czterokrotnie większym zoomem

Obsługa transmisji strumieniowej IP i sterowania przez sieć IP: transmisja strumieniowa jest dostępna z wykorzystaniem nawet czterech strumieni H.264 w szerokim zakresie szybkości przesyłu danych. Sterowanie za pośrednictwem sieci LAN upraszcza instalację i zapewnia zgodność kamery z różnymi sterownikami zdalnymi.
Produkt ten objęty jest opcjonalnym programem dwuletniej gwarancji. Program ten ulepsza jeden z najlepszych w branży programów pomocy technicznej i oferuje klientom najlepszą obsługę posprzedażową.

 

AK-UB300

Kamerę AK-UB300 charakteryzują precyzja obsługi i wysoka jakość obrazu, znakomicie nadaje się ona zatem do takich zastosowań jak nagrywanie relacji sportowych, informacji pogodowych, koncertów na żywo; może również stanowić zdalne studio. Przy jej użyciu można uzyskać jakość obrazu 4K nawet w przypadku niskobudżetowego filmu w niewielkim studiu; nadaje się również idealnie do nagrywania materiałów wideo z powietrza.

Nawet w przypadku rozdzielczości HD kamera AK-UB300 to doskonały zamiennik istniejących kamer typu box, umożliwiający płynne przejście na rozdzielczość 4K i systemy IP. Wielość funkcji zapewnia wszechstronność zastosowania.

 • Duża czułość (F11/2000 lx) i niski poziom hałasu (współczynnik S/N: 60 dB) Aby ułatwić obsługę i poszerzyć możliwości, kamera AK-UB300 oferuje tryb wysokiej czułości, który zapewnia podobne efekty, co wcześniejsze modele kamer HD typu box,
  a nawet przewyższa je, pozwalając uzyskać m.in. lepszy współczynnik sygnału do szumu.
 • AK-UB300Mocowanie obiektywu B4: dzięki zastosowaniu konwertera można korzystać z dowolnego obiektywu do matryc 2/3 cala. Matryca wielkoformatowa 4K pozwala uzyskać doskonałą jakość obrazu dzięki maksymalnemu wykorzystaniu światła zastanego.
 • Symultaniczne wyjścia UHD (4x 3G-SDI) oraz HD (1x 3G-SDI i 1x HD-SDI): karta wyjścia Quad-SDI jest dołączana w standardzie, a w przyszłości będzie można ją wymienić na inne opcjonalne wyjścia 4K, takie jak światłowodowe.
 • Funkcja przycinania HD umożliwiająca uzyskanie przyciętego obrazu HD z formatu 4K i korzystanie z czterokrotnie większego zoomu.
  Obszar przycięcia HD można zdalnie kontrolować przy użyciu sterowników firmy Panasonic, takich jak AW-RP50 lub AW-RP120.
 • AK-UB300Obsługa transmisji strumieniowej IP i sterowania przez sieć IP: transmisja strumieniowa jest dostępna z wykorzystaniem nawet czterech strumieni H.264 w szerokim zakresie szybkości przesyłu danych. Sterowanie za pośrednictwem sieci LAN upraszcza instalację i zapewnia zgodność kamery z różnymi sterownikami zdalnymi.
 • Zgodność z systemami obrotu/pochylenia: dzięki niewielkim rozmiarom, lekkości i możliwości sterowania za pośrednictwem sieci LAN kamerę można zamontować w konfiguracjach obrotu/pochylenia, zarówno firmy Panasonic (AW-PH405 lub AW-PH400), jak i innych producentów (Vinten-Radamec, Telemetrics, AR+).  
 • Filtry szare: czteropozycyjny przełącznik filtra optycznego (ND1/4, ND1/16, ND1/64) pozwala na korzystanie z kamery w bardzo intensywnym świetle.
 • Inteligentne funkcje: korygują automatycznie poziom obrazu i temperaturę barwową odpowiednio do warunków panujących w miejscu, gdzie kamera rejestruje materiał.

 

 

Funkcja przycinania UHD

W trybie UHD CROP obraz HD przycięty z sygnału UHD można przekazać do terminali HD. Przycięty obraz HD pozwala uzyskać czterokrotnie większy zoom niż oryginalny materiał UHD, przy zachowaniu natywnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. 

UHD Cropping AK-UB300

Można zastosować maksymalnie trzy ramki przycinania (żółtą, magentę i zieloną). Jednak do uzyskania przyciętego sygnału HD można wybrać w danej chwili tylko jedną. 

Ramki przycinania są widoczne tylko w przypadku wyjścia HD-SDI #2. Można je ustawiać w czasie rzeczywistym, korzystając z paneli zdalnego sterowania (RP50, RP120) lub menu ekranowego kamery.

Strumieniowe przesyłanie wideo

Video Streaming AK-UB300

Aby wyświetlić sygnał wideo w przeglądarce internetowej, wystarczy podłączyć kamerę do komputera. Po wpisaniu adresów IP jako adresów URL można wyświetlić nawet cztery kanały strumieni wideo. 

Zalecane przeglądarki internetowe to Internet Explorer i Safari. Na stronie konfiguracji można zdefiniować kodowanie (H.264 lub JPEG), rozmiar obrazu (maksymalna rozdzielczość to Full HD), prędkość transmisji bitów (maksymalnie 24 Mb/s) i inne ustawienia powiązane z przesyłaniem strumieniowym. Za pomocą jednej przeglądarki można śledzić obraz z kilku kamer (4 lub 16) w tym samym czasie. Do odtworzenia strumienia wideo można wykorzystać inne aplikacje, takie jak VLC.

Należy pamiętać, że menu konfiguracji kamery nie jest dostępne w oknie przeglądarki internetowej, w przeciwieństwie do kamer PTZ. 

 

Sterowanie za pomocą komputera PC i Mac

Kamerą AK-UB300 można sterować za pomocą komputera PC lub Mac i sieci LAN, korzystając z narzędzia ustawień modelu UB300, które jest dostępne bezpłatnie w witrynie PASS firmy Panasonic.

To narzędzie programowe umożliwia zmianę ustawień i aktualizowanie oprogramowania sprzętowego. Zapewnia też dostęp do menu ekranowego. UB300 Setting Tool

 

Sterowanie za pomocą paneli zdalnego sterowania firmy Panasonic

Obecnie kamerą AK-UB300 można sterować za pomocą paneli zdalnego sterowania AW-RP50 i AW-RP120 firmy Panasonic, z wykorzystaniem sieci LAN lub złącza szeregowego. Dostępne są podstawowe ustawienia, m.in. wzmocnienia RB i podstawy, głównego poziomu szczegółów, balansu bieli oraz czerni, a także filtrów szarych. Do przeprowadzenia dokładnej korekty wymagane jest menu ekranowe. Umożliwia ono regulację przysłony, zoomu i ostrości. W trybie UHD pozycję ramki kadrowania można ustawić za pomocą joysticka PT. W sterownikach RP należy przeprowadzić aktualizację oprogramowania sprzętowego.

Od stycznia 2017 r. model UB300 można obsługiwać również za pomocą panelu zdalnego sterowania AK-HRP200. Po lutym 2017 r. te same panele sterowania, co w przypadku kamer studyjnych (AK-HRP1000 i AK-HRP1005), będą obsługiwały kamerę AK-UB300 przez sieć LAN. W późniejszym czasie (kwiecień 2017 r.) będzie również można korzystać z połączenia szeregowego.

Dzięki temu kamerę UB300 będzie można łatwo zintegrować z systemami obejmującymi kamery PTZ lub studyjne. Zastosowanie tych samych paneli zdalnego sterowania da operatorom możliwość skorzystania z uproszczonej i uspójnionej obsługi.  

UB300 Control Panels

Zgodność z systemami obrotu/pochylenia

Z kamery AK-UB300 można korzystać w konfiguracji obrotu/pochylenia, z pewnymi ograniczeniami.  

 • Kamera UB300 jest zgodna z systemami obrotu/pochylenia AW-PH400 i AW-PH405. Musi być jednak zasilana zewnętrznie, ponieważ systemy obrotu/pochylenia nie mogą kontrolować zasilania kamery. Sygnałów 3G-SDI nie można podłączyć za pośrednictwem głowicy obrotowo-uchylnej.
 • Kamera UB300 korzysta z tego samego protokołu i interfejsu, co wcześniejsze modele AK-HC1800/1500. Tego samego kabla można użyć do podłączenia do głowicy obrotowo-uchylnej.
 • Na początku niektóre funkcje mogą nie być aktywne. Ten błąd zostanie naprawiony w uaktualnieniu przewidzianym na kwiecień 2017 r. 
 • Kamera UB300 nie jest zgodna z systemami obrotu/pochylenia AW-PH360 i AW-PH650

Dodatkowo kamera AK-UB300 będzie obsługiwana przez zautomatyzowane systemy innych producentów. Aktualnie funkcja ta jest jeszcze opracowywana. Planowana jest możliwość sterowania innymi funkcjami w przyszłości.

 • Vinten-Radamec: kamerę można zamontować na głowicy obrotowo-uchylnej FHR-35. Funkcje obiektywu oraz obrotu/pochylenia są dostępne z poziomu oprogramowania Vinten HDVRC.  
 • Telemetrics: kamerę można zamontować na głowicy obrotowo-uchylnej PT-LP-S5. Funkcje obiektywu oraz obrotu/pochylenia są dostępne z poziomu oprogramowania RCCP-1.  
 • AR+: kamerę można zainstalować na 6-osiowym ramieniu mechanicznym ARCAM, które jest sterowane za pośrednictwem oprogramowania ARcaptur (zgodne również z innymi systemami).

 

Cyfrowa redukcja zamgleń

Ta funkcja pozwala zredukować zamglenia obrazu i ułatwia wyświetlanie obiektów o niskim poziomie kontrastu. Siłę efektu można dostosować ręcznie, dopasowując ją do gęstości mgły.

Jest to przydatne rozwiązanie w przypadku korzystania z kamery w terenie (kamera upiększająca lub pogodowa). Funkcja jest dostępna zarówno w trybie UHD, jak i HD. 

Digital Haze Reduction UB300

 

Model UB300 jako kamera do zastosowań w terenie

Kamera AK-UB300 oferuje różne funkcje, które optymalizują jej pracę w terenie (kamera upiększająca, pogodowa itp.). Cyfrowa redukcja zamgleń pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu w gęstej mgle, zaś tryb inteligentny automatycznie dostosowuje poziom obrazu i kontrast w zmiennym oświetleniu. Filtry szare umożliwiają ręczne kontrolowanie ilości światła, a tryb UHD CROP pozwala skorzystać z 4-krotnego zoomu w natywnej rozdzielczości Full HD.

 

Różnorodność kodeków i trybów rejestracji

Na początku kamera AK-UB300 będzie obsługiwała następujące formaty UHD i HD, a także odpowiadające im sygnały wyjściowe:

AK-UB300 Formats

 • Dostępne są 3 główne formaty systemowe: UHD (3840 x 2160), UHD CROP (1920 x 1080) i HD (1920 x 1080)
 • Obsługiwane formaty 4K z zastosowaniem karty wyjścia Quad-SDI: 3840 x 2160/50p, 25p, 24p
 • Obsługiwane formaty HD z zastosowaniem karty wyjścia 3G-SDI: 1080/50p, 50i, 25psF, 24; 720/50p
 • Kamera może jednocześnie przetwarzać trzy różne formaty i sygnały wyjściowe: UHD za pomocą karty Quad-SDI, 1080/50p za pomocą karty 3G-SDI i 1080/50i za pomocą karty HD-SDI.
 • Menu ekranowe jest dostępne tylko w przypadku wyjścia HD-SDI nr 2. Dodatkowo w tym trybie można wyświetlić informacje o stanie, krawędzi i wspomaganiu ustawiania ostrości.
 • Monitorowanie przesyłanego strumieniowo sygnału może się również odbywać za pośrednictwem sieci LAN, która umożliwia wyświetlanie menu ekranowego oraz stanów.
 • W trybach UHD CROP oraz HD wyjścia UHD nr 3 i 4 nie są dostępne.
 • Na kwiecień 2017 r. jest przewidziane uaktualnienie wersji, które poszerzy liczbę obsługiwanych formatów m.in. o UHD/25psF czy UHD CROP w trybie 50i.

AK-UB300 Formats April 2017

 

Inne funkcje wspierające profesjonalną obsługę kamery

 • Odwrotne skanowanie: możliwość wyświetlenia obrazu odwróconego w pionie lub poziomie.
 • Funkcja DRS: zakres dynamiczny można zwiększyć, zachowując jednocześnie kontrast, dzięki kompresji sygnału obrazu w skrajnie jasnych obszarach, które w normalnych warunkach prześwietlałyby kadr.
 • Funkcja wspomagania ustawiania ostrości: na monitorze można wyświetlić rozbudowany, ułatwiający pracę ekran wspomagania ustawiania ostrości (w kolorze czerwonym lub zielonym) i pasek ostrości.
 • Algorytm FBC: kamera jest wyposażona w funkcję kompensującą i redukującą niekorzystne efekty błysków lampy, które mogą mieć miejsce podczas pracy urządzenia z włączonym światłem błyskowym.
 • Dokładna korekta: kamera oferuje możliwość wprowadzenia precyzyjnych zmian w jakości obrazu, obejmujących m.in. poziom szczegółów, odcienie skóry, kolor matrycy liniowej, 12-osiową korekcję kolorów i tryb gamma.
 • Wejście Genlock:  w kamerze można wprowadzić stały sygnał referencyjny, emitowany z zewnętrznego źródła za pośrednictwem terminali G/L IN lub I/F. 

 

Kliknij tutaj, aby wyświetlić listę instrukcji obsługi do pobrania.

Pokaż więcej

Technologia

Kliknij na ikonę, aby dowiedzieć się więcej o stosowanych technologiach

4K Professional HDR Gold
 • Broszury
Marketing
Broszury
Marketing Videos
Spec Sheets
Product
Image Data
Technical
Operating Instructions

Service and Support
 • AK-UB300: Virtual Studio Concept and Workflow at KST Moschkau GmbH
  AK-UB300: Virtual Studio Concept and Workflow at KST Moschkau GmbH
  AK-UB300: Virtual Studio Concept and Workflow at KST Moschkau GmbH
  Tue, 20/03/2018 - 10:12
  View video
  Panasonic Live @ IBC - Robotics and 360 degree VR camera
  Panasonic Live @ IBC - Robotics and 360 degree VR camera
  Panasonic Live @ IBC - Robotics and 360 degree VR camera
  Tue, 20/03/2018 - 10:12
  View video
  Panasonic @ IBC 2015
  Panasonic @ IBC 2015
  Panasonic @ IBC 2015
  Mon, 12/02/2018 - 13:50
  View video
  VIDEO: Professional broadcasting with the AK-UB300 and Robyhead D1 from Movicom
  VIDEO: Professional broadcasting with the AK-UB300 and Robyhead D1 from Movicom
  Newly designed 4K-ready pan-tilt Robyhead D1 by Movicom is a perfect companion to the AK-UB300 UHD box-sized camera. Featuring fiber connectivity for long distances, IP control or teleprompter compliant, the integrated configuration of the camera and pan-tilt head can be used in different environments such as studios, sport stadiums, theatres and conference halls.
  Tue, 25/09/2018 - 13:17
  View video
 • Broadcast & ProAV Operating Manual Database
  Broadcast & ProAV Operating Manual Database
  Link to the Panasonic global Operation Manual Database for Broadcast & ProAV Products
  Mon, 12/02/2018 - 13:50
  Download File

Please see below the services available for this product. You can also use this section to access the general Service & Downloads area of the website or contact our Technical Support team.

OGÓLNA POMOC TECHNICZNA I PLIKI DO POBRANIA KONTAKT Z POMOCĄ TECHNICZNĄ

Please see below the services available for this product. You can also use this section to access the general Service & Downloads area of the website or contact our Technical Support team.

OGÓLNA POMOC TECHNICZNA I PLIKI DO POBRANIA KONTAKT Z POMOCĄ TECHNICZNĄ

There are currently no key services available.

Please see below the services available for this product. You can also use this section to access the general Service & Downloads area of the website or contact our Technical Support team.

OGÓLNA POMOC TECHNICZNA I PLIKI DO POBRANIA KONTAKT Z POMOCĄ TECHNICZNĄ

There are currently no other services available.

Power DC12 V (DC11 V - 17 V)
Power Consumption 40 W (body only, when 3G SDI x 4 is output) 60 W (maximum power when all accessories are connected and each output terminal is outputting at maximum)
Ambient Operating Temperature -10 °C to 45 °C (14 °F to 113 °F) (Preheating required under a temperature 0 °C (32 °F) or below)
Storage Temperature -20 °C to 60 °C (-4 °F to 140 °F )
Ambient Operating Humidity 85% or less (relative humidity)
Weight Approx. 1.6 kg (3.53 lbs.) (body only)
Dimensions (W x H x D) Body only 110 mm x 140 mm x 160 mm (4-11/32 inches x 5-17/32 inches x 6-5/16 inches) (excluding protrusions)
Pickup Devices 11 million pixels, MOS x 1
Lens Mount 2/3-type bayonet
ND Filter CLEAR, 1/4, 1/16, 1/64
Gain -6, -3, 0, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36 dB
Total Gain Selectable from 6, 12, 18, 24 dB
Shutter Speed ・ [60p]/[59.94i]/[59.94p] mode:1/100, 1/120, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500, 1/2000 seconds ・ [29.97p] mode:1/48, 1/50, 1/60, 1/96, 1/100, 1/120, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500, 1/2000 seconds ・ [23.98p] mode:1/48, 1/50, 1/60, 1/96, 1/100, 1/120, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500, 1/2000 seconds ・ [50i]/[50p] mode:1/60, 1/100, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500, 1/2000 seconds ・ [25p] mode:1/48, 1/50, 1/60, 1/96, 1/100, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500, 1/2000 seconds ・ 180.0 deg, 172.8 deg, 144.0 deg, 120.0 deg, 90.0 deg, 45.0 deg
Synchro Scan Shutter ・ [60p]/[59.94i]/[59.94p] mode:1/61.7 to 1/6130 seconds ・ [29.97p] mode:1/30.9 to 1/2600 seconds ・ [23.98p] mode:1/24.7 to 1/2880 seconds ・ [50i]/[50p] mode:1/51.5 to 1/6250 seconds ・ [25p] mode:1/25.7 to 1/3130 seconds
Shutter Open Angle 3 deg to 359.5 deg (can be set in 0.5 deg steps)
Sensitivity [NORMAL]: F6 (2000 lx, 3200 K, 89.9% reflection, 1080/59.94i)/ F7 (2000 lx, 3200 K, 89.9% reflection, 1080/50i) [HIGH SENS]: F10 (2000 lx, 3200 K, 89.9% reflection, 1080/59.94i)/ F11 (2000 lx, 3200 K, 89.9% reflection, 1080/50i)
Minimum Subject Brightness Approx. 0.01 lx (50%, F1.4, +36 dB (gain), +24 dB (total gain), 29.97p/59.94 Hz, 25p/50 Hz)
Image S/N 60 dB (standard) ([DNR] = [ON])
Horizontal Resolution HD: 1000 TV lines or above (center) UHD: 1800 TV lines or above (center)
[HD SDI Out 1] Terminal BNC x 1 3G/1.5G HD SDI: 0.8 V [p-p], 75 Ω
[HD SDI Out 2] Terminal BNC x 1 1.5G SDI: 0.8 V [p-p], 75 Ω
[UHD/HD SDI Out 1] Terminal BNC x 1 3G/1.5G SDI: 0.8 V [p-p], 75 Ω
[UHD/HD SDI Out 2] Terminal BNC x 1 3G/1.5G SDI: 0.8 V [p-p], 75 Ω
[UHD/HD SDI Out 3] Terminal BNC x 1 3G/1.5G SDI: 0.8 V [p-p], 75 Ω
[UHD/HD SDI Out 4] Terminal BNC x 1 3G/1.5G SDI: 0.8 V [p-p], 75 Ω
[G/L In] Terminal BNC x 1, 1.0 V [p-p], 75 Ω
[I/F] Terminal D-SUB x 1, 15-pin
[Tally Out] Terminal 4-pin x 1
[IRIS] Terminal 12-pin x 1
[Zoom/Focus] Terminal 12-pin x 1
[LAN] Terminal 100BASE-TX/10BASE-T
[DC In] Terminal XLR x 1, 4-pin, DC12 V (DC11 V - 17 V)