• Najnowsza generacja projektorów Solid Shine

Nowa generacja urządzeń Solid Shine: projektor z laserowym źródłem światła

Profesjonalne parametry dzięki technologii nowej generacji

Doskonała jakość obrazu

Wyższa postrzegana jasność

Projektory laserowe serii PT-RZ670 osiągają jasność rzędu 6500 ANSI lumenów (norma American National Standards Institute) — najwyższy poziom jasności bieli dla projektorów. W porównaniu z tradycyjnym jednoukładowym projektorem DLP o jasności 7000 ANSI lumenów projektor laserowy Panasonic z nowej generacji cechuje większa jasność kolorów.

Ma to związek z tym, że tradycyjny jednoukładowy projektor DLP odwzorowuje kolory w oparciu o koło kolorów, na które składają się segmenty kolorowe lub białe. Projektor laserowy zamiast koła kolorów stosuje laserowe źródło światła, które w połączeniu z kołem fosforowym odwzorowuje odcienie kolorów zielonego, niebieskiego, czerwonego i żółtego. Poszczególne kanały kolorów mogą być dzięki temu wyraźniejsze i jaśniejsze, przewyższając odwzorowanie kolorów tradycyjnego jednoukładowego projektora DLP o jasności 7000 ANSI lumenów.

Projektory serii PT-RZ670 są w związku z tym przeznaczone do zastosowań wymagających wysokiego poziomu jasności.

Znakomity kontrast

Projektory serii PT-RZ670 bezpośrednio kontrolują moc lasera, co pozwala na szybszy czas reakcji w porównaniu z projektorami lampowymi. Synchronizacja poklatkowa scen z pełną cyfrową kontrolą pozwala dokładniej korygować natężenie światła. Dzięki tej funkcji projektory serii PT-RZ670 wyróżnia doskonały kontrast 10 000:1*, który nie powoduje zmniejszenia jasności.

Pozwala to na precyzyjne regulowanie kontrastu przy często występujących jasnych i ciemnych scenach. Przy dłuższej eksploatacji urządzenia nie występują ponadto problemy z pogorszeniem kontrastu.

* Przy KONTRAŚCIE DYNAMICZNYM ustawionym na poziomie 3.

 

Niskie zużycie energii

Tradycyjne lampy w projektorach pracują przy 100% poborze mocy, co oznacza wyświetlanie 100% jasności, bez względu na bieżącą jasność rzutowanego obrazu.  W ciemniejszych scenach specjalna funkcja zmniejsza ilość rzutowanego światła, pochłaniając jego resztę w panelu LCD albo odbijając nadmiar światła od strumienia projekcji. Oba systemy wydzielają dodatkowe ciepło, które musi zostać rozproszone. Diody laserowe są natomiast regulowanymi źródłami światła. Wykorzystują 100% mocy tylko wtedy, gdy wymagana jest pełna jasność, np. – kiedy obraz jest całkowicie biały. Tradycyjny projektor musi więc zawsze pracować przy maksymalnej mocy, natomiast projektor laserowy zużywa energię w zależności od potrzeb.

Zużycie energii projektora PT-RZ670

 

 

IEC 62087 to uznana norma pomiarów zużycia energii telewizorów, wyświetlaczy i innych urządzeń wideo opracowana przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). Film testowy IEC to specjalnie przygotowany materiał wizualny składający się z obszarów o zróżnicowanej jasności, którego zadaniem jest odwzorowanie typowych obrazów emitowanych w dowolnym miejscu na świecie. Przygotowano go, by określać zużycie energetyczne urządzeń o poborze mocy uzależnionym od wyświetlanych treści wizualnych, np. projektorów Panasonic Solid Shine. Test z użyciem tego filmu wykazał, że średni pobór mocy projektorów Panasonic PT-RZ670/PT-RW630 wynosi 558 W w standardowym trybie pracy.

 

Doskonała wytrzymałość

Podobnie jak inne sztuczne źródła światła diody laserowe z czasem tracą znamionową jasność. Tradycyjne lampy tracą jasność dosyć szybko i ulegają przy tym deformacji. Nowe światło laserowe zapewnia bardziej stabilną jasność. Po krótkim okresie użytkowania projektor laserowy deklasuje tradycyjny projektor o tej samej jasności znamionowej. Innymi zaletami są łatwe dostosowywanie konfiguracji jasności do zastosowań, dłuższa żywotność i minimalne koszty konserwacyjne. Wiele instalacji nie wymaga pełnej jasności projektora, ale długotrwałe cykle pracy urządzenia mogą zwiększyć koszty konserwacji. W przypadku serii PT-RZ670 żywotność projektora można wydłużyć stosownie do potrzeb.

Tryb normalny pozwala na 20 000 godzin* nieprzerwanej pracy urządzenia

W trybie NORMALNYM o jasności 6500 lm projektor serii PT-RZ670 nie wymaga konserwacji przez około 20 000 godzin*. W trybie ECO o jasności 5400 lm czas ten może zostać wydłużony do 24 000 godzin*. Te tryby są odpowiednie do częstej, jednak nie ciągłej pracy, np. do zastosowań edukacyjnych czy reklamowych.

* Przy KONTRAŚCIE DYNAMICZNYM ustawionym na poziomie 3.

 

Tryby stałej jasności do zastosowań o długich cyklach pracy — aż do 10 lat*

W przypadku instalacji związanych z monitoringiem, np. montażu w pomieszczeniach kontrolnych i symulacyjnych, nie jest wymagana wysoka jasność na poziomie 6500 lm. Obniżenie mocy źródła światła laserowego wydłuża jego żywotność. Z tego powodu w projektorach serii PT-RZ670 wykorzystano tryby pracy wydłużające żywotność urządzenia i pozwalające utrzymywać stałą jasność. Tryb LONG LIFE 3 umożliwia na przykład nieprzerwaną pracę przez 87 600 godzin*, co odpowiada 10 latom całodobowego rzutowania przy zachowaniu stałej jasności i jakości obrazu.

 

* W TRYBIE PRACY ustawionym na LONG LIFE 3 jasność zostaje obniżona do poziomu 1500 lm. Po krótszym czasie może być konieczna wymiana innych części. 24 godziny na dobę x 365 dni w roku x 10 lat = 87 600 godzin.

 

BEZ konserwacji

W serii PT-RZ670 zastosowano nowe systemy chłodzenia źródła światła laserowego i układu DLP™, które kontrolują temperaturę wewnątrz projektora, umożliwiając stabilne działanie przy temperaturze otoczenia do 45°C.
* Szum podczas używania systemów chłodzenia nie przekracza bezpiecznego poziomu 35 dB, co pozwala uczestnikom spotkań koncentrować się na rzutowanych treściach.
System chłodzenia cieczą zapewnia bezpośrednie chłodzenie modułów lasera. Pozwala także osiągać jasność 6500 lm, nawet przy temperaturze 45°C.
* System jest hermetycznie zamknięty i użytkownik nie musi uzupełniać płynu.

System chłodzenia jest zupełnie inny niż w systemach projektorów bezlampowych wykorzystujących technologię LCD. Panel LCD musi być chłodzony bezpośrednim strumieniem powietrza. W związku z tym wymagane jest stosowanie filtrów i regularne czyszczenie. Jedynie połączenie pasywnego chłodzenia cieczą i uszczelnionego bloku optycznego pozwala na pracę bez konieczności konserwacji

 

Większe możliwości konfiguracji

Projekcja w zakresie 360 stopni

Dzięki optycznemu silnikowi laserowego źródła światła projekcja możliwa jest w dowolnym kierunku w pionie i poziomie

Projektory laserowe można obracać o 360 stopni, co pozwala na montaż pod dowolnym kątem. Dzięki elastyczności rzutowania możliwa jest realizacja wielu unikalnych i kreatywnych instalacji.

360 stopni w pionie
360 stopni w poziomie
Przechył na boki o 360 stopni, połączenie orientacji pionowej i poziomej

Szeroki wybór obiektywów opcjonalnych

W projekcjach wielkoformatowych sprawdza się wiele obiektywów, zarówno w instalacjach bliskich ekranu, jak i oddalonych.

Seria RZ670 korzysta z tych samych obiektywów, co jednoukładowe projektory Panasonic DLP. Dlatego można je z łatwością zastąpić nowymi projektorami laserowymi bez konieczności zmiany obiektywów.

 

Specyfikacja

*1 Model bez obiektywu.
*2 Długość cyklu między konserwacjami zależy od otoczenia.
*3 Dostępny w niektórych krajach.
*4 W miejscach położonych od 0 do 4200 m n.p.m. w NORMALNYM trybie pracy i od 0 do 2700 m w pozostałych trybach.